• Home »
  • Informacje »
  • Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka – czy to możliwe

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka – czy to możliwe

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka – czy to możliwe

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to coraz bardziej popularna praca wśród Polek w każdym wieku. Ogłoszenia znajdziemy praktycznie wszędzie, a zalet idących za taką pracę jest naprawdę dużo. Wiele kobiet zastanawia się, czy mimo braku znajomości języka również mogą podjąć pracę za granicą. Czytaj dalej, a rozwiejemy wszelki wątpliwości.

Opieka nad starszymi w Niemczech – gdzie znaleźć pracę?

Praca opiekunki w Niemczech bardzo często oferowana jest przez specjalistyczne firmy, które nie tylko wystawiają ogłoszenia obejmujące zasięgiem całe Niemcy, ale również organizują wyjazd i wszelkie formalności z nim związane, także te urzędowe. Na stronie https://laxocare.pl znajdziemy dokładne opisy ofert pracy, poznamy dolegliwości seniora, zakres swoich obowiązków, dodatkowe benefity (np. Możliwość zamieszkania z pacjentem w osobnym pokoju), pensję oraz wymagania, które musimy spełnić. Wydawać by się mogło, że opiekunka osób starszych w Niemczech powinna w dobrym stopniu znać język niemiecki, jednak w rzeczywistości wygląda to różnie.

Wystarczy poziom komunikatywny

Znajomość języka niemieckiego wymagana jest na różnych poziomach, lecz jeśli zależy nam na dobrych warunkach pracy i premiach okresowych, powinniśmy umieć się porozumiewać w dobrym stopniu. Umiejętności te przydatne są na każdym kroku – od codziennych czynności, w których pomagamy seniorom, przez zakupy, kontakt z rodziną pacjenta, aż do sytuacji kryzysowych, gdy np. trzeba zadzwonić po karetkę. Dzięki łatwości w nawiązywaniu kontaktów opiekunka czuje się swobodnie, miło spędza czas z seniorem, a praca sprawia jej satysfakcję. Podczas pobytu za granicą z pewnością nasze umiejętności językowe się poprawią i dzięki temu będziemy mogli starać się o inne stanowisko.

Czy brak znajomości niemieckiego nas wyklucza?

Opieka nad starszymi bez znajomości języka jest możliwa, chociaż tego typu ogłoszenia zdarzają się bardzo rzadko. Trzeba liczyć się też z gorszymi warunkami finansowymi. Nawet osoby z doświadczeniem i referencjami od rodzin seniorów, nie znając niemieckiego, będą miały niższą pensję niż te, który porozumiewają się, chociażby w stopniu komunikatywnym. Istnieje również pewne ryzyko – pracownika, który nie zna języka, łatwo jest wprowadzić w błąd czy nawet oszukać – zapobiec temu może wyjazd zorganizowany przez firmę, taką jak Laxocare, ponieważ jesteśmy w stałym kontakcie z naszym polskim opiekunem. Dodatkowo takie przedsiębiorstwa udostępniają internetowe kursy językowe, dzięki którym nabędziemy, choć podstawową wiedzę i będziemy mogli starać się o stanowisko z wyższą pensją.

Praca za granicą to przede wszystkim szansa na darmową naukę języka obcego. Wystarczy trochę chęci i bez problemu, dzięki seniorowi, jego rodzinie i pielęgniarzom, przyswoimy nie tylko codzienne zwroty, ale też słówka specjalistyczne. Przebywanie wśród Niemców ułatwia naukę języka, dlatego nie bójmy się próbować rozmawiać, nie przejmujmy się gramatyką czy składnią – obcokrajowcy chętnie nam pomogą.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się