Otwarcie drogi powiatowej w Kolonii Łomnickiej

Otwarcie drogi powiatowej w Kolonii Łomnickiej

W środę 20 listopada oficjalnie otwarto wyremontowaną drogę w Kolonii Łomnickiej. To ostatni, trzeci etap przebudowy drogi powiatowej Wygoda-Wysoka-Kolonia Łomnicka.

W ramach inwestycji przebudowano drogę na ponad pięciokilometrowym odcinku, od Wysokiej do Kolonii Łomnickiej.

Zakres prac obejmował poszerzenie jezdni do 5,80 m, wykonanie zatoki autobusowej w Kolonii Łomnickiej, wykonanie kanalizacji deszczowej, chodników z kostki betonowej o szerokości 75 cm, oznakowania poziomego i pionowego, przebudowania skrzyżowań z drogami o nawierzchni bitumicznej, wykonanie zjazdów i przejść dla pieszych.

dsc08298– Przebudowa drogi miała zapewnić bezpieczeństwo, szczególnie mieszkańców Kolonii Łomnickiej – mówi Roland Fabianek, starosta oleski. – O remont tej drogi mieszkańcy starali się wiele lat, dlatego cieszę się, że inwestycja została zakończona. Przypomnę, że cały odcinek drogi rozpoczęliśmy przebudowywać w poprzednich kadencjach, w dwóch wcześniejszych etapach. Szczególna potrzeba remontu tej drogi pojawiła się, kiedy remontowana była droga wojewódzka nr 901 z Olesna do Dobrodzienia, ponieważ wtedy droga przez Kolonię Łomnicką stała się objazdem dla wielu kierowców, co mocno ją zniszczyło. Dobrze, że rozwiązaliśmy to w ten sposób, że najpierw została wykonana przebudowa drogi wojewódzkiej, a później już tej zniszczonej lokalnej drogi powiatowej od Wysokiej do Kolonii Łomnickiej. Teraz ta droga powinna długo służyć mieszkańcom.

Wartość zadania wyniosła ogółem 4 221 952 złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 wyniosło 2 076 351 złotych, gmina Olesno dołożyła 806 746 złotych, a resztę pokrył oleski powiat.

dsc08316– Bardzo długo staraliśmy się o tę inwestycję – mówi Brygida Ważny, sołtys Kolonii Łomnickiej. – Niezmiernie cieszymy z tej drogi i chodnika, bo w końcu jest u nas bezpiecznie. Nasza miejscowość leży na drodze z Olesna do Dobrodzienia, bo wiele osób korzysta właśnie z tej drogi, omijając w ten sposób drogę wojewódzką, więc zadowoleni są nie tylko mieszkańcy, ale również przejezdni kierowcy.

Remont drogi stworzył nowe możliwości komunikacyjne.

– Kolejnym krokiem będzie połączenie tej miejscowości z drogą krajową nr 11 przez Łomnicę, co byłoby już całkowitym uzupełnieniem rozwiązania komunikacyjnego w tym regionie – mówi radny Klaudiusz Małek. – Dzięki temu remontowi, stworzyły się nowe możliwości i powstało porozumienie pomiędzy gminami Olesno i Dobrodzień, dzięki czemu ma zostać stworzona komercyjna linia autobusowa Dobrodzień-Klekotna-Kolonia Łomnicka-Wysoka-Olesno.

Damian Pietruska

Podziel się