• Home »
  • Informacje »
  • Projekty domów na wąską działkę do 15 m – co musisz wiedzieć, podejmując decyzję o projekcie?

Projekty domów na wąską działkę do 15 m – co musisz wiedzieć, podejmując decyzję o projekcie?

Projekty domów na wąską działkę do 15 m – co musisz wiedzieć, podejmując decyzję o projekcie?

Jak wynika ze statystyk, najczęściej budujemy się na niedużych działkach, których powierzchnia nie przekracza dwudziestu arów. Co zatem trzeba wiedzieć, budując się na wąskiej działce?

Obecnie na rynku bez trudu znajdziemy projekt domu, który zakłada niedużą działkę, ponieważ rosnące ceny skłaniają nas do szukania oszczędności, np. co do wielkości ziemi przeznaczonej pod budowę. Ciekawych projektów jednak nie brakuje, o czym możemy przekonać się, np. wchodząc stronę https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-na-waska-dzialke.

projekt-domu-akord-iv

Co zmieścimy na 15 metrach?

Okazuje się, że wąski kształt działki nie przeszkadza w zaprojektowaniu domu naszych marzeń. W takiej sytuacji warto jednak skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów zmieszczenia wszystkich istotnych walorów domu na niedużej powierzchni. Projekty domów na wąską działkę najczęściej rezygnują z szerokich korytarzy oraz przestronnych kuchni. Dominują praktyczne rozwiązania w postaci aneksów kuchennych oraz niedużych, ale ustawnych sypialni. Wąski dom nie oznacza jednak, że nie zmieścimy żadnych udogodnień – bez trudu znajdziemy w domu miejsce na spiżarnię, kotłownię i garaż przy budynku.

dzialka

Jaki dom na wąskiej działce?

Wśród domów jednorodzinnych, jakie powstają w Polsce w ostatniej dekadzie, dominują nieruchomości parterowe z ewentualnym użytkowym poddaszem. Domy parterowe – czy to rozwiązanie tylko dla właścicieli dużych działek? Wśród dostępnych projektów znajdziemy wiele możliwości zagospodarowania zarówno bardziej obszernej, jak i wąskiej działki w postaci praktycznego domu parterowego. Ważną rolę odgrywa tutaj poddasze oraz to, jak je wykorzystamy. Można tam urządzić sypialnię dla gości lub znaleźć dużo bardziej zaawansowane rozwiązanie. Poddasze może być ciekawą i zarazem intymną przestrzenią dla dzieci, które poczują się samodzielnie, mając do dyspozycji całe piętro domu.

widok-przekrojow-domu

Oprócz sypialni dla naszych pociech można tam wydzielić dla nich łazienkę, ucząc ich przy tym regularnego sprzątania. Poddasze może też być oazą spokoju dla rodziców, którzy stworzą tam swoją sypialnię i dodatkową łazienkę z relaksacyjną wanną.

Myśląc o budowie domu na wąskiej działce do 15 m, nie musimy być więc skazani na nudne oraz niewygodne rozwiązania. Wystarczy wykorzystać pomysłowość projektantów, którzy wiedzą, jak zmieścić najważniejsze udogodnienia na tak charakterystycznej przestrzeni. Potem pozostaje nam już tylko cieszyć się wymarzonym domem.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się