Ze Śląskiem na Ty – nasi z nagrodami w konkursie

Ze Śląskiem na Ty – nasi z nagrodami w konkursie

Kilka osób z powiatu oleskiego otrzymało nagrody w XXVI Regionalnym Konkursie Literackim “Ze Śląskiem na Ty”. Finał konkursu odbył się w sobotę 23 listopada w Łubniańskim Ośrodku Kultury.

O co chodzi w tym konkursie? Przejrzyście wyjaśniają to organizatorzy:

– Celem konkursu jest kształtowanie i popularyzowanie wiedzy o historii naszego regionu, zwłaszcza kulturze środowisk wiejskich. Jest to konkurs, którego główną ideą jest gromadzenie różnorakich zapisów na temat szerokorozumianej tematyki śląskiej. Idzie nam o zbieranie i spisanie żywotnych jeszcze w pamięci starszych pokoleń przekazów na temat: obrzędów, legend, podań, ważnych wydarzeń lokalnych, historii rodzinnych, biografii mieszkańców (ciekawych postaci, niezwykłych osobowości), ginącego rzemiosła, zwyczajów, obyczajów. Istotne jest, aby praca była autorska, napisana z przekazów, bądź osobistych doświadczeń i przeżyć autora – można przeczytać w opisie konkursu.

Jury obradowało w składzie: dr hab., profesor U.O. Teresa Smolińska, prof. zw. dr hab. Bogusław Wyderka, o. dr Henryk Kałuża SVD oraz mgr Piotr Badura. W konkursie wzięło udział 94 uczestników.

Spośród uczestników z powiatu oleskiego najwyższe, II miejsce zajęła Karina Rust z ZS Dobrodzień (opiekun Beata Jasińska) za pracę “Jak to dołwniyj w Szymrowicach łodpust fajrowali”. Praca opowiada przygotowaniach do odpustu, który był wydarzeniem w całej rodzinie parafialnej.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali:

  • Paulina Moj z PSP nr 2 w Oleśnie (opiekun Aneta Moj) za pracę “Ludzie ludziom zgotowali ten los”, w której przedstawiana jest historia życia księdza Józefa Olszoka jego los niewoli w czasie wojny, który był bardzo okrutny i bezlitosny.
  • Gerard Wons z Zębowic za pracę “Jak Karlik z Heinrichem na kolach z Niymiec przijechali – łopowiastka rodzinno”. To praca o wojnie i jej zakończeniu na przykładzie rodziny Wonsów: rodzicach Marcie i Ludwiku, trzech córkach i dwóch synach. Gerard Wons opisuje powroty dzieci do domu, przy czym najciekawszą historię powrotu stworzyli synowie, Karlik i Heinrich, którzy musieli pokonać prawie 700 km drogi na zwykłych rowerach.
  • Paulina Wróbel z LO im. Lotników Polskich w Oleśnie (opiekun Wioletta Wojczyszyn) za pracę “Kościółek Świyntego Rocha – pinknoł pamióntka”. W pracy opisany został kościół św. Rocha w Grodzisku koło Olesna, znajdujący się na pięknym malowniczym pagórku.
  • Anna Wierszak z Zębowic za pracę “Ło starcynej kómorze”, w której opisywana jest dawna komora, stara spiżarka gospodyni, która zastępowała dzisiejszą lodówkę. O dawnych sposobach przechowywania i konserwowania żywności.
  • Paweł Lizoń z Ligoty Dobrodzieńskiej za pracę „Ło witrażach w Dobrodzieniu”. Tematem pracy są witraże w Dobrodzieńskim kościele. Ksiądz Proboszcz parafii zdecydował się na wymianę starych uszkodzonych okien na witraże, choć były strasznie kosztowne.

Damian Pietruska

Zdjęcie ZS Dobrodzień

Podziel się