Nowe serce Dobrodzienia. Oficjalne otwarcie rynku

Nowe serce Dobrodzienia. Oficjalne otwarcie rynku

Historyczny moment! W niedzielę 8 grudnia, w świątecznej atmosferze, oficjalnie otwarty został rynek w Dobrodzieniu po rewitalizacji.

dsc08838Dobrodzieński rynek po przebudowie ma stać się nowym sercem miasta.

– Postaramy się to serce miasta jak najlepiej wykorzystać, mam nadzieję, że to właśnie tu będzie tętnić życie gminy – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Chciałbym, żeby ludzie chętnie tu przychodzili, spotykali się i spędzali czas.

W sezonie letnim na rynku odbywać się mają różnorakie imprezy.

– Mamy specjalnie przygotowane miejsce na letnią scenę, gdzie mogą występować artyści. To nie muszą być ogólnopolskie gwiazdy, zależy nam raczej na promowaniu lokalnych artystów, zespołów młodzieżowych i orkiestr. Fajnie byłoby, gdyby w weekendy udało się pobudzić mieszkańców do większej aktywności.

dsc08830Podczas otwarcia burmistrz Dobrodzienia nie ukrywał, że cały czas trwały rozmowy na temat koncepcji dobrodzieńskiego rynku.

– Chciałem trochę ożywić płytę rynku, co udało się zrobić między innymi poprzez zamontowanie kolorowych ławek. Chciałbym, żeby w przyszłości pojawiły się tutaj leżaki i było bardziej swojsko. Pojawią się również stoły, parasole, żeby było bardziej kolorowo i może nie aż tak symetrycznie. Rynek jest nowoczesny, a wiosną powinien zakwitnąć, bo ładniejszy efekt będą dawały posadzone drzewka i trawy. Marzę jednak, że rynek przede wszystkim zakwitnie ludźmi. Pomysłów na rozwój tego miejsca mam sporo, zobaczymy tylko jak będzie z pieniędzmi w budżecie. Marzy mi się na przykład stworzenie tutaj lodowiska. Latem schładzać mieszkańców będzie fontanna.

Rynek jest dobrze oświetlony, zainstalowany został również monitoring.

– Mieszkańcy z pewnością nie będą się obawiać przebywać na nim, nawet do późnych godzin nocnych. Bezpieczeństwo z pewnością zostanie zapewnione – ocenia burmistrz.

dsc08940Rewitalizacja rynku została przeprowadzona w błyskawicznym tempie. Rozpoczęła się w lipcu bieżącego roku, a już po kilku miesiącach można go było oficjalnie otworzyć.

– Tempo prac nazwałbym ekspresowym, ponieważ w ciągu pięciu miesięcy powstał cały rynek po gruntownej przebudowie. To nie była prosta budowa. Architekt zafundował wykonawcom misterną robotę, ale firma wywiązała się ze swoich obowiązków znakomicie. Wszystko zostało wykonane dokładnie i czysto. Prace były również przeprowadzane w taki sposób, że nie były bardzo uciążliwe dla mieszkańców – ocenia Andrzej Jasiński.

Wykonawcą inwestycji była firma Profectus z Ujazdu. Na rynku pojawiła się fontanna, jego płyta została wyłożona granitem, posadzono również nowe drzewa. Wymienione zostały także wszystkie ławeczki. Inwestycja kosztowała 3,6 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 65%.

Oficjalne otwarcie rynku nie było jedyną atrakcją tego dnia w Dobrodzieniu. Cały weekend na rynku ustawione były stoiska jarmarczne. W piątek na rynku królował Mikołaj, który uczestniczył w uroczystym rozświetleniu choinki. W sobotę koncert dała orkiestra z Szemrowic, a po niej zorganizowano świąteczne karaoke. W niedzielę po uroczystym otwarciu w świąteczny nastrój wprowadziła zgromadzonych gwiazda wieczoru – Daria Kowolik, która dała popis niebanalnych umiejętności wokalnych. Tego dnia zorganizowano również ciekawe jasełka uliczne w wykonaniu Teatru Prawdziwego.

Damian Pietruska

Podziel się