3,5 tysiąca kilometrów rowerami do pracy!

3,5 tysiąca kilometrów rowerami do pracy!

Pięć oleskim firm i instytucji podjęło wyzwanie, aby jednego dnia, jak największa liczba pracowników przyjechała do pracy na rowerze. W sumie, licząc wszystkich uczestników oleskiej akcji, udało się pokonać ponad 3,5 tysiąca kilometrów. Warto wspomnieć, że przejechane kilometry (oprócz ekologicznej i zdrowotnej) miały również korzyść charytatywną.

Wezwanie w czwartek 25 czerwca podjęły firmy Oras, grupa Nestro, Bradas oraz Starostwo Powiatowe w Oleśnie, a także Nadleśnictwo Olesno. Akcja ma coraz większe kręgi, bowiem rok temu uczestniczyły w niej trzy firmy, ale uczestnicy ciągle starają się namawiać kolejne zakłady i instytucje.

Tradycyjnie już, niemal wszystkie przejechane kilometry zarejestrowane zostaną w ogólnopolskiej akcji Fundacji Ekologicznej Arka, w której za każde przejechane rowerem 20 tysięcy km dzieci z domów dziecka otrzymują rowery.

Nestro

grupa-nestro_04

Najwięcej kilometrów (tak samo jak rok temu) pokonała grupa Nestro (Nestro, Netecs, Elektromatik) ze Starego Olesna. Firma wystawiła mocną, 47-osobową reprezentację, która przejechała 1774 km, spalając przy tym ponad 50 tysięcy kalorii (według Endomondo).

Na uczestników akcji czekał grill oraz niespodzianka w postaci losowania nagród (bony do sklepów rowerowych i kilka bezpłatnych serwisów rowerowych).

Oras

Firmie Oras udało się do akcji zachęcić większą liczbę pracowników, bo 49, którzy pokonali dystans łącznie 1001 km.

Na każdego, kto dotarł do pracy na dwóch kółkach, na portierni czekała zdrowa przekąska. Dodatkowo spośród wszystkich uczestników akcji wylosowanych zostało pięciu szczęśliwców, którzy otrzymali rowerowe nagrody. Pięć osób, które pokonały najdłuższe dystanse obdarowane zostanie odblaskowymi szelkami.

– Tegoroczna akcja kierowała szczególną uwagę w stronę bezpiecznego poruszania się rowerzystów na trasach – mówi Ewa Rymarczyk z firmy Oras, która jest inicjatorem akcji. – Jej częścią był profesjonalny mini przegląd rowerowy dla chętnych uczestników, który obejmował: regulację hamulców, regulację przerzutek, sprawdzenie ciśnienia i pompowanie kół oraz smarowanie łańcucha.

oras_02

Nadleśnictwo Olesno

Po raz pierwszy w akcji uczestniczyli pracownicy Nadleśnictwa Olesno. Jednośladem do pracy przyjechało 12 pracowników, którzy wykręcili aż 348 kilometrów! Pracownicy Nadleśnictwa już zapowiadają, że z pewnością podejmą rękawicę w kolejnej edycji akcji.

– Jazda rowerem do pracy przy takiej pogodzie to sama przyjemność. Kondycja, zdrowie, brak negatywnego wpływu na środowisko, no i te leśne krajobrazy mijane o poranku… – mówią uczestnicy akcji.

Źródło: Nadleśnictwo Olesno

Źródło: Nadleśnictwo Olesno

Bradas

W oleskiej firmie Bradas w akcji “Rowerem do pracy” udział wzięło 25 osób (to prawie połowa załogi), którzy pokonali dystans 268 km, z czego najdłuższą trasę pokonali szefowie firmy: Jan Tyrała (56 km) oraz Adam Tyrała (około 30 km).

– Tym zaangażowaniem w akcję trochę nas zawstydzili, a tym samym podnieśli poprzeczkę na przyszły rok – mówią pracownicy. – Brawa dla pomysłodawców i wszystkich biorących udział w akcji. Oby więcej takich imprez! Do zobaczenia za rok – oczywiście na dwóch kółkach!

bradas_2020

Starostwo Powiatowe w Oleśnie

Po raz pierwszy do akcji włączyli się również olescy urzędnicy. Nie zawiedli, bo w akcji uczestniczyło aż 30 osób, które pokonały 156 kilometrów!

Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnie.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnie.

 


– Mamy nadzieję, że ta ekologiczna inicjatywa na stale zapisze się w kalendarzu wielu oleskich firm i wspólnie, w coraz szerszym gronie, będziemy wprawiać koła w ruch… dla wspólnego środowiska – kończy Ewa Rymarczyk z firmy Oras.

Damian Pietruska

Podziel się