64 jednostki OSP z powiatu oleskiego otrzymały zestawy przeciw COVID-19

64 jednostki OSP z powiatu oleskiego otrzymały zestawy przeciw COVID-19

Przedstawiciele 64 jednostek straży pożarnych z powiatu oleskiego otrzymali pakiety z zestawami środków ochrony osobistej. To jeden z elementów projektu unijnego „Opolskie przeciw COVID-19”, realizowanego przez urząd marszałkowski.

Przekazanie pakietów odbyło się podczas uroczystego wydarzenia w środę 9 września na oleskim stadionie. Liczba strażaków i przekazanych pakietów robiła wrażenie, bo mundurowi zajęli niemal pół boiska!

dsc02451Co znajduje się w pakietach wartych około 4 tysiące złotych przekazanych strażakom? Między innymi maseczki i półmaski filtrujące, rękawice, kombinezony ochronne wraz z butami, gogle ochronne, płyny do dezynfekcji czy przyłbice.

– Chcemy, żeby strażacy byli zabezpieczeni, kiedy jadą do akcji nieść pomoc innym ludziom – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa. – To projekt o wartości czterech milionów złotych, który przeznaczyliśmy dla wszystkich ochotniczych straży pożarnych.

W całym województwie zostanie przekazanych aż 528 takich pakietów.


Wydarzenie było także dobrą okazją do wręczenia wyróżnień. Odznakę “Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” otrzymali:

  • Mieczysław Naumowicz – prezes OSP Skrońsko, przewodniczący komisji rewizyjnej OP ZOSP RP w Oleśnie, radny Rady Gminy Gorzów Śląski kilku kadencji.
  • Antoni Polak – były prezes OSP Praszka, który wspomógł zakup samochodu dla jednostki. Dzięki firmie prywatnej wykonał szereg prac na rzecz jednostki i społeczeństwa regionu. Były radny powiatu oleskiego, w tym przewodniczący rady.
  • Tadeusz Jurczyk – były prezes OSP Dalachów. Dzięki jego inicjatywie jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Społecznik, który wiele czasu poświęca na rozwój jednostki OSP, jak również miejscowości i gminy.

Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został Antoni Brodacki, który od 15 lat jest naczelnikiem OSP Borki Małe. To inicjator budowy dużej i funkcjonalnej strażnicy. Uczestniczył w wielu dużych akcjach ratowniczo-gaśniczych. Od wielu lat członek strażackiej orkiestry dętej w Borkach Małych.

Damian Pietruska

Podziel się