• Home »
  • Informacje »
  • Młodzi dziennikarze z Gorzowa w akcji! Debata, festiwal kolorów, przewodnik i… renowacja świniopasa

Młodzi dziennikarze z Gorzowa w akcji! Debata, festiwal kolorów, przewodnik i… renowacja świniopasa

Młodzi dziennikarze z Gorzowa w akcji! Debata, festiwal kolorów, przewodnik i… renowacja świniopasa

W Gorzowie Śląskim dziennikarze nie zwalniają tempa. Ci starsi organizują debatę i festiwal kolorów oraz „nadzorują” renowację świniopasa. Ci młodsi pracują nad stworzeniem przewodnika turystycznego po gminie.

imgp2224Przypomnijmy, rok temu, w ramach projektu EDUKO – Bardzo Młoda Kultura, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury powołana została redakcja, stworzona z uczniów klas I-VI. Ci młodzi ludzie w zaledwie miesiąc stworzyli własną gazetę, której nadali tytuł „opoWIEŚCI GORZOWSKIE”.

W międzyczasie do młodszej grupy w ramach projektu „Równać Szanse” dołączyła młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych.
Oba projekty zakończyły się, a gazeta wciąż trwa. Z założenia miała być wydawana co miesiąc, ze względu na pandemię stała się dwumiesięcznikiem.

– W sumie wydaliśmy już sześć numerów gazety – mówi Małgorzata Kuc, redaktor naczelna „opoWIEŚCI GORZOWSKICH” i koordynatorka projektów. – I co najważniejsze zapał do pracy wśród młodych się nie kończy. To oni zasugerowali, by aplikować o kolejne środki na rozwój redakcji.

Starsza grupa z pomocą koordynatorki napisała aż dwa wnioski i pozyskała w sumie 8 tys. zł.

– Młodzi pozyskali dwa tysiące złotych na przeprowadzenie debaty podsumowującej czteroletnią już historię Programu Równać Szanse w Gorzowie Śląskim – kontynuuje Małgorzata Kuc. – W ramach tego zadania jeszcze w październiku zorganizują festiwal kolorów.

imgp3599Ci sami młodzi ludzie pozyskali też 6 tys. zł na „Gadającego świniopasa”. To projekt w ramach programu DK+ Inicjatywy Lokalne, finansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

– Te pieniądze zostaną przeznaczone na renowację pomnika słynnego gorzowskiego świniopasa – mówi koordynatorka.

Płaskorzeźba postawiona została w czasie wojny w 1941 roku. Przedstawia Tomasza Kuklę z fujarką i świnką, który 22 kwietnia 1841 roku podpisał z gorzowskimi hodowcami umowę, że będzie wypasał ich trzodę. Każdego ranka o godzinie siódmej wychodził na rynek i trąbił w róg. Wtedy to gospodarze wypuszczali świnie, te same biegły na rynek, do swojego pasterza, a ten pędził je w lasy nad Prosnę.

Inne źródła podają, że z inicjatywą zatrudnienia urzędowego pastucha wystąpiły ówczesne władze pruskie. Chodziło o to, by nakłonić rodziców do posyłania swoich pociech do szkoły. Wcześniej bywało z tym różnie, dzieci musiały paść świnie, dzięki Tomaszowi Kukli to się zmieniło, mogły spokojnie chodzić na lekcje.

– Przy pomniku zamontowana zostanie również tablica z kodem QR – kontynuuje Małgorzata Kuc- Wystarczy, że przyłoży się do niej smartfon i usłyszy się historię gorzowskiego świniopasa.

imgp9372Młodsi dziennikarze nie chcą być gorsi, równie mocno pracują. Tym razem nad stworzeniem własnego przewodnika turystycznego po gminie.

– Kiedy kończyło się EDUKO, prosili o kolejne EDUKO – mówi Małgorzata Kuc. – Napisałam projekt i udało się pozyskać sześć tysięcy złotych.

Mali dziennikarze, którzy do współpracy zaprosili również starszych, będą jeździć „Palcem po Gorzowie” (taki jest tytuł projektu) i tworzyć przewodnik.

– Czasu jest niewiele, bo do końca października musi zostać wydany – mówi koordynatorka. – Ostro pracujemy, ale też przy okazji zamierzamy dobrze się bawić. Planujemy rajd rowerowy, w trakcie którego będziemy szukać ciekawych miejsc w okolicy, godnych opisania. Pojedziemy też do muzeum w Dobrodzieniu, gdzie królowa Carola powie nam, jak tworzy się tego typu foldery.

Finał projektu zaplanowany został na koniec października.

– Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i świętować będziemy wydanie przewodnika, ale też pierwszą rocznicę powstania gazety – podsumowuje Małgorzata Kuc.


*- Zdjęcia: M-GOK Gorzów Śląski.

Podziel się