Czym jest i czy warto zaciągać kredyt hipoteczny

Czym jest i czy warto zaciągać kredyt hipoteczny

Posiadanie własnego domu czy mieszkania jest marzeniem każdego człowieka, jednak sytuacja finansowa milionów ludzi nie pozwala na zakup gotówkowy. Właśnie wtedy, nieoceniona może okazać się pożyczka udzielona przez bank w postaci kredytu hipotecznego. Postanowienie o jego zaciągnięciu jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych podjętych w życiu. Dlatego warto wcześniej zrozumieć istotę tego rodzaju zobowiązania i konsekwencje, jakie się z nim wiążą.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Hipoteka to pożyczka z banku lub innej instytucji finansowej na zakup nieruchomości lub gruntu. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest wartość określonego domu czy mieszkania, co oznacza, że jeśli pożyczkobiorca nie spłaca miesięcznych rat na rzecz pożyczkodawcy, bank może sprzedać przedmiot zastawu, wykorzystując dochód ze sprzedaży na spłatę zadłużenia. W przypadku przejęcia udzielający pożyczki może eksmitować mieszkańców domu.
Kredyt hipoteczny jest przeznaczony zarówno dla osób fizycznych jak i  dla firm i najczęściej jest on przyznawany na 25 lat, ale może to być okres zarówno dłuższy jak i krótszy.

Rodzaje kredytów hipotecznych

  1. Ze względu na rodzaj rynku nieruchomości wyróżniamy kredyt hipoteczny i budowlano-hipoteczny.
  2. Z uwagi na rodzaj waluty istnieją złotowe, denominowane kursem obcej waluty i dewizowe.
  3. Z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.
  4. Kredyt z odwróconą hipoteką dedykowany dla osób starszych.

Gdzie można otrzymać hipotekę?

O kredyt hipoteczny można ubiegać się bezpośrednio w banku lub skorzystać z usług niezależnego doradcy finansowego. Oferty banków różnią się miedzy sobą, dlatego też warto sprawdzić kilka propozycji i dokładnie przeanalizować wszystkie koszty związane z propozycją danego pożyczkodawcy. Chodzi Ci po głowie kredyt hipoteczny? Ranking, który można znaleźć w Internecie, z pewnością wyłoni kilka najbardziej opłacalnych opcji. Można też skorzystać z kalkulatora internetowego, aby zorientować się w wysokości rat miesięcznych. Po sprawdzeniu wszystkich propozycji i wyborze najtańszego kredytu hipotecznego można złożyć wniosek kredytowy. Bank następnie, sprawdza zdolność kredytową zainteresowanego i po pozytywnej weryfikacji wydaje decyzję kredytową wraz z warunkami kredytowania. Po zaakceptowaniu warunków można podpisać umowę kredytową.

Warunki niezbędne do otrzymania kredytu hipotecznego

Warunkiem koniecznym do zaciągnięcia zobowiązania jest oprócz zdolności kredytowej, posiadanie wkładu własnego (minimum 10% zaciąganej pożyczki). Im wyższy wkład własny, tym korzystniejsze warunki może oferować instytucja finansowa. Do kosztów należy także doliczyć wydatki związane z ubezpieczeniem zarówno kredytu jak i nieruchomości. Jest ono obowiązkowe i jest dla banku dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek problemów finansowych pożyczkobiorcy czy obniżeniu wartości nieruchomości z przyczyn niezależnych.

Kredyty hipoteczne są sporym ekonomicznym zobowiązaniem, jednak w przeciwieństwie do wynajmu, od początku kredytobiorca staje się właścicielem nieruchomości i może swobodnie nią rozporządzać. Z czasem możliwości finansowe mogą pozwolić na wcześniejsze uregulowanie zadłużenia i szybsze cieszenie się pełną własnością. W praktyce dla wielu jest to jedyny sposób na własny dom lub mieszkanie.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się