• Home »
  • Informacje »
  • “Palcem po Gorzowie” – nowy przewodnik turystyczny wydany przez młodych dziennikarzy

“Palcem po Gorzowie” – nowy przewodnik turystyczny wydany przez młodych dziennikarzy

“Palcem po Gorzowie” – nowy przewodnik turystyczny wydany przez młodych dziennikarzy

Młodzi dziennikarze wydali przewodnik turystyczny po gminie, który nosi tytuł „Palcem po Gorzowie”.

Zacznijmy jednak od początku… We wrześniu 2019 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzowie Śląskim powołana została sekcja dziennikarsko-fotograficzna, która w zaledwie miesiąc założyła redakcję i wydała własną gazetę „opoWIEŚCI GORZOWSKIE”. Możliwe to było nie tylko dzięki determinacji młodych ludzi – uczniów młodszych klas szkół podstawowych, ale także dofinasowaniu z EDUKO – Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Opolskie. W międzyczasie do młodszej grupy w ramach projektu „Równać Szanse” dołączyła młodzież z ostatnich klas szkół podstawowych.

17Oba projekty zakończyły się, a gazeta wciąż trwa. Z założenia miała być wydawana co miesiąc, ze względu na pandemię stała się dwumiesięcznikiem. Kiedy kończyło się EDUKO, mali dziennikarze poprosili o kolejne EDUKO, kolejną szansę sprawdzenia się. W jesiennej edycji EDUKO – Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Opolskie MGOK pozyskał kolejne 6 tys. zł – tym razem na stworzenie przewodnika turystycznego.

– Założyliśmy sobie, że pojeździmy „Palcem po Gorzowie”, taki jest tytuł projektu – mówi Małgorzata Kuc, która była koordynatorką projektu. – Wybierzemy najciekawsze/najatrakcyjniejsze zabytki/pomniki/kościoły i wydamy przewodnik turystyczny w formie drukowanej. Pokażemy lokalnemu środowisku, a może i światu, jak widzimy naszą małą ojczyznę.

photo-2020-11-03-13-33-30Przez koronawirusa łatwo nie było, ale udało się – powstała mapa Gorzowa, na której zaznaczone zostały miejsca warte zobaczenia – chociażby dom kultury, który mieści się w kamiennicy z 1845 roku, pomnik świniopasa z 1941 roku czy gorzowską Elzę, postawioną w 1970 roku.

W przewodniku ujęte zostały też kościoły i pałace znajdujące się na terenie gminy oraz informacje, gdzie można znaleźć nocleg i smacznie zjeść.

Publikacja liczy 24 strony i wydrukowana została w nakładzie 200 egzemplarzy.

Twórcami przewodnika są młodzi dziennikarze: Julia Bryja, Lena Gatnar, Anastazja Woźniak, Zofia Morawiec, Zuzanna Sachta, Łukasz Wieczorek, Franciszek Mieszkalski, Alicja Pryszcz, Dobrosława Midura, Natalia Jasiniok, Magdalena Tomala, Kacper Patyk, Lena Wieczorek.

Projekt „Palcem po Gorzowie – przewodnik turystyczny stworzony przez dzieci i młodzież” zrealizowany został w ramach konkursu na realizację przedsięwzięć „EDUKO – Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Opolskie”.


*- Informacja i zdjęcia: M-GOK Gorzów Śląski.

Podziel się