W Gorzowie nie rezygnują ze świętowania

W Gorzowie nie rezygnują ze świętowania

11 listopada w gorzowskim rynku podziwiać można będzie wystawę „Własna ścieżka do Niepodległej”. To tylko jedno z zadań, realizowanych w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

– Mimo że drzwi naszego domu kultury ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju są zamknięte, to nie znaczy, że nie pracujemy – informuje Katarzyna Midura, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. – Wręcz przeciwnie, finiszujemy z kilkoma dużymi projektami.

01Już w środę 11 listopada w gorzowskim rynku podziwiać można będzie wystawę „Własna ścieżka do Niepodległej”, która dofinasowana została w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

– To dwanaście dużych plansz wystawowych, które pokazują historię naszej gorzowskiej ziemi – opisuje Katarzyna Midura. – Naszej społeczności lokalnej w latach, kiedy Polska była pod zaborami, w trakcie odzyskiwania niepodległości, a także po 1918 roku.

Na jednej z plansz podziwiać można też prace plastyczne najmłodszych mieszkańców gminy Gorzów Śląski.

– W ramach projektu ogłosiliśmy konkurs dla przedszkolaków na rysunek o niepodległości – kontynuuje dyrektorka.

12Jury uznało, że wszystkie są równie piękne i wszystkie zostaną nagrodzone.

– Uroczyste wręczenie nagród miało się odbyć 11 listopada w rynku, gdzie punktualnie o godzinie 12:00 mieszkańcy Gorzowa wspólnie śpiewają hymn – mówi Katarzyna Midura. – Z wiadomych względów musieliśmy to wydarzenie odwołać. Nagrody przekażemy rodzicom dzieci, które wzięły udział w konkursie. To dziecięce książki o charakterze patriotycznym i słodkie, niepodległościowe krówki.

Nagrody otrzymają również dzieci, które wzięły udział w kolejnym konkursie – na flagę bądź kotylion.

– Jak je stworzyć mogły się dowiedzieć z historycznej lekcji online, którą poprowadziła nasza bibliotekarka Izabela Czajkowska i która została opublikowana na naszym profilu facebookowym – dodaje dyrektorka.

Z pewnością 102. rocznica odzyskania niepodległości w Gorzowie Śląskim, ale pewnie i w innych miastach ze względu na koronawirusa będzie miała inny charakter niż wcześniejsze.

– Nie rezygnujemy jednak całkowicie z obchodów – kończy Katarzyna Midura. -Zapraszamy do oglądania wystawy i posłuchania koncertu utworów Emanuela Kani. To słynny kompozytor, który urodził się w Uszycach, żył w czasach zaborów i jest patronem naszego domu kultury. Jemu też poświęcona została jedna z naszych plansz wystawowych.

Koncert stowarzyszenia „Art In Motion” odbędzie się w formule online, szczegóły można znaleźć na Facebooku MGOK-u.

Zadanie „Własna ścieżka do Niepodległej”, zrealizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim, dofinasowane zostało ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Podziel się