• Home »
  • Informacje »
  • Żłobek w Gorzowie Śląskim oficjalnie otwarty. “Iskierka” sąsiaduje ze strażakami

Żłobek w Gorzowie Śląskim oficjalnie otwarty. “Iskierka” sąsiaduje ze strażakami

Żłobek w Gorzowie Śląskim oficjalnie otwarty. “Iskierka” sąsiaduje ze strażakami

Dla Gorzowa Śląskiego to chwila historyczna. Na piętrze budynku, w którym mieści się także remiza strażacka, oficjalnie otwarty został pierwszy publiczny żłobek w mieście.

Powstały dwie sale, które łącznie mogą pomieścić 50 dzieci. Do żłobka od poniedziałku 15 lutego uczęszczać będzie sześcioro dzieci, ale cały czas prowadzony jest nabór milusińskich od pierwszego roku życia do trzech lat.

Zalety nowej instytucji wymieniała Joanna Kukurowska-Fabianek, dyrektor żłobka.

dsc03136– Nasza placówka jest w pełni pełni wyposażona, przygotowana i bezpieczna. Mamy bardzo fajną kadrę, panie po pedagogice wczesnoszkolnej, pedagogice specjalnej czy logopedii, nauczanie będzie się więc odbywało różnymi metodami. Od strony dydaktycznej i wyposażenia placówki, nie będzie dzieciom niczego brakowało. Nasza kadra ma mnóstwo pomysłów, a co mnie bardzo cieszy, cały czas na pierwszym planie jest dobro dzieci. Początkowo ta nasza szóstka najmłodszych będzie naprawdę rozpieszczona, bo będziemy korzystać z obu sal, a kiedy będziemy mieć już pełny nabór, stworzymy dwie grupy – młodszą i starszą.

dsc03255Faktycznie, sale, łazienki i zaplecze pachną świeżością. Tak samo jak całe kompletne wyposażenie i zabawki. Ciekawostką na wyposażeniu placówki jest miusicon, czyli analogowy instrument muzyczny, który działa na zasadzie pozytywki i brzmi jak cały zespół muzyczny. Kolejną atrakcją, w którą wyposażone są obie sale, są tak zwane magiczne dywany, czyli interaktywna pomoc dydaktyczna, dedykowana do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych.

Z miejscem placówki związana jest urocza nazwa – Iskierka. Kto wpadł na ten pomysł?

– Na tę pomysłową nazwę wpadła Irena Olejnik, poprzednia dyrektor przedszkola, która ma również dwóch synów strażaków. Bardzo mi się ta nazwa podoba, bo mamy najwspanialszych sąsiadów, czyli ochotniczą straż, a my czujemy się przy nich bardzo bezpiecznie. Oni są ogromną jednostką, a my maleńka iskierką. Mamy nawet logo związana właśnie z iskierką, więc u nas wszystko się łączy.

Aby jednak żłobek mógł zostać otwarty, najpierw trzeba było przeprowadzić gruntowny remont.

dsc03163– Z pełną świadomością mogę dzisiaj powiedzieć, że każdy centymetr kwadratowy tego budynku i działki został przebudowany, zrewitalizowany – mówi burmistrz Artur Tomala. – Pomieszczenia na piętrze już mocno niszczały, dlatego postanowiliśmy wykorzystać to miejsce i stworzyć tutaj żłobek. Chcieliśmy wyremontować od razu cały budynek, bo to wspólne instalacje, wspólne ogrzewanie, dlatego trzeba było to tak rozdzielić, aby rozliczyć się odpowiednio z dofinansowaniem. Część strażacką również postanowiliśmy wyremontować, na co również udało się pozyskać środki, a strażacy wiele w dużej mierze wykonali sami. Przebudowano całe zaplecze strażackie, bo powstała dodatkowa powierzchnia po ogromnej kotłowni i ogromnym składzie opału, którą strażacy wykorzystali na pomieszczenia socjalne. Są również nowe miejsca parkingowe, dojazd i plac zabaw.

To jednak pewien ewenement, że żłobek będzie mieścił się w tym samym budynku co remiza strażacka.

– Będziemy dzięki temu mieli najbezpieczniejszy żłobek w województwie, bo tuż nad strażą pożarną – mówił na otwarciu Tomasz Olejnik, wiceprezes OSP Gorzów Śląski i jednocześnie pracownik miejskiego urzędu.

Powstanie żłobka zostało dofinansowane z programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej “Maluch+”. Na otwarciu, które miało miejsce w czwartek 11 grudnia, oprócz najważniejszych gości, czyli najmłodszych, uczestniczyła kadra, reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji oraz przedstawiciele władzy samorządowej i regionalnej.

Damian Pietruska

Podziel się