• Home »
  • Informacje »
  • Pływalnia Nemo w Praszce oficjalnie otwarta. To jedna z największych inwestycji w gminie

Pływalnia Nemo w Praszce oficjalnie otwarta. To jedna z największych inwestycji w gminie

Pływalnia Nemo w Praszce oficjalnie otwarta. To jedna z największych inwestycji w gminie

W piątek 12 lutego o godzinie 9.00 otwarta została po długiej przerwie pływalnia Nemo w Praszce. 

To praktycznie nowa pływalnia, która zastąpiła swój starszy odpowiednik, zamknięty w 2018 roku. Kompleksowa przebudowa trwała dwa lata, a obiekt był już gotowy pod koniec poprzedniego roku, ale pływalnia nie mogła zostać otwarta ze względu na panujące w Polsce obostrzenia.

W końcu poluzowane zostały obostrzenia (na razie na dwa tygodnie), więc i pływalnia w Praszce mogła doczekać się otwarcia. Obiekt jest gotowy na jednorazowe przyjęcie do 100 osób. W czasie trwania reżimu sanitarnego z pływalni będzie mogło korzystać jednocześnie około 50 osób.

W pływalni w Praszce wszystko jest nowe, nawet nazwa – Nemo, wybrana w internetowym głosowaniu. Pogłębiona została niecka, są nowe zaplecza, sauna, brodzik dla najmłodszych oraz strefa relaksu.

– Ten obiekt spełnia standardy XXI wieku. Nowoczesne jest wszystko to, co widzi klient, czyli nieckadsc03328 basenowa ze stali nierdzewnej, zaplecze, szatnie, systemy wejść i wyjść, monitoring, cały system ogrzewania i wentylacji, izolacji akustycznej, ale przede wszystkim, to czego nie widać, czyli wnętrze: systemy kogeneracji, uzdatniania i filtrowania wody basenowej – mówi Jarosław Knaga, zastępca dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce, który będzie zarządzał krytą pływalnią.

Modernizacja pływalni Nemo kosztowała 15 milionów złotych. Gmina zapewniła 10 milionów, a 5 milionów udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego.

dsc03338– Biorąc pod uwagę wartość finansową jest to największa inwestycja przeprowadzona w gminie za mojej kadencji, a jestem burmistrzem od 2006 roku – mówi Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki. – Jest to więc wydarzenie historyczne pod względem finansowym, ale również ze społecznego punktu widzenia. Basen w Praszce funkcjonował od 1977 roku, więc wychowały się tu całe pokolenia i nie bardzo wyobrażałem sobie, żeby w tych czasach zabrakło basenu w naszym mieście. Uważam, że to wielki sukces, że razem z naprawdę dobrymi pracownikami urzędu, doprowadziliśmy do tego, że obiekt został zrewitalizowany, a w zasadzie wybudowany od nowa w miejscu starego.

Obiekty, takie jak gminne baseny, rzadko kiedy są w stanie finansowo samodzielnie się utrzymać.

dsc03272– Częściowo jego utrzymanie będzie finansowało się ze sprzedaży biletów, niemniej jednak takie obiekty do końca się same nie finansują, trzeba sobie z tego zdawać sprawę, że będziemy musieli do niego dokładać. Jednak technologia tutaj zastosowana jest na tyle nowoczesna, że koszty ogrzewania będą dużo mniejsze niż starszego poprzednika. Wyliczenia projektanta wskazują, że utrzymanie tego basenu nie będzie drogie, ale to wszystko okaże się w praktyce – ocenia burmistrz.

Gmina Praszka ma wieloletnie tradycje pływackie, więc pływalnia powinna cieszyć się sporym zainteresowaniem. Tak jak dawniej, gdy basen był obiektem przyzakładowym, a później przejęty przez gminę.

– W starym basenie działały szkółki pływackie dla dzieci, gdzie było zapisywanych około 130-140 dzieci, więc ten obiekt tętnił życiem. Czasem trudno było znaleźć wolny termin, żeby po prostu przyjść popływać. Myślę, że tak będzie nadal, że będzie cieszył się dużym powodzeniem naszych mieszkańców i nie tylko, bo ludzie z Wielunia i okolicznych gmin, na przykład z Rudnik i Gorzowa Śląskiego też są zainteresowani – mówi włodarz gminy.

Słowa burmistrza potwierdza Jarosław Knaga.

– Od momentu, kiedy padła rządowa informacja, że pływalnie będą otwarte, zasypywani jesteśmy dużądsc03259 liczbą telefonów, maili, z pytaniami o zasady otwarcia naszego obiektu. Zainteresowanie jest ogromne, mam nadzieję, że to się później przełoży na frekwencję. Dzięki otwarciu pływalni możemy poszerzyć naszą ofertę sportową, która w Praszce jest i tak dosyć duża.

 

Pływania Nemo w Praszce czynna będzie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 21:00 i od 14:00 do 20:00 w soboty i niedziele.

Damian Pietruska

Podziel się