• Home »
  • Informacje »
  • Maj pod znakiem luzowania obostrzeń. Powoli wszystko wraca do normy. Szczegółowe daty

Maj pod znakiem luzowania obostrzeń. Powoli wszystko wraca do normy. Szczegółowe daty

Maj pod znakiem luzowania obostrzeń. Powoli wszystko wraca do normy. Szczegółowe daty

W środę 28 kwietnia Adam Niedzielski, minister zdrowia oraz premier Mateusz Morawiecki na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłosili nowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w najbliższym czasie. Nowe regulacje oznaczają znaczące luzowanie obostrzeń w najbliższych tygodniach.

– Dane, które otrzymujemy pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. Dają nam podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest zapewne za nami – mówił Mateusz Morawiecki.

Od 1 maja można uprawiać sport na obiektach sportowych na świeżym powietrzu z limitem do 50 osób. Dodatkowo, kryte obiekty sportowe i baseny zostają otwarte dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z obłożeniem do 50%.

e0ddj6oxsae48ao


Od 4 maja uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej, otwarte zostają sklepy i galerie handlowe z reżimem sanitarnym oraz galerie sztuki i muzea. Zwiększony został limit osobowy w kultach religijnych.

e0dec5jwqamlqio


Od 8 maja zostają otwarte hotele z maksymalnym obłożeniem do 50%.

e0dfzbmwyaq84rg


Od 15 maja otwarta zostanie gastronomia zewnętrzna na świeżym powietrzu, również teatry i kina na świeżym powietrzu, imprezy okolicznościowe (wesela, komunie) z limitem do 25 osób. Zostaną także otwarte obiekty sportowe z obłożeniem dla 25% publiczności. Jeśli chodzi o edukację, od 15 maja, planowana jest nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół ponadpodstawowych.

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku:

  • Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
  • Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

e0dg0ihxiaajn3

e0dgumiwqaampjc


Od 29 maja otwarta ma zostać gastronomia zewnętrzna z obłożeniem do 50%, podniesiony zostanie limit do 50 osób podczas imprez okolicznościowych. Otwarta mają zostać kina i teatry z obłożeniem do 50% oraz sport na krytych obiektach i basenach oraz siłownie i kluby fitness. Od tego dnia mają funkcjonować w stacjonarnym trybie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

e0dhi3nxoaqmrw

*- Grafiki: Kancelaria Premiera. Zdjęcie główne Mirosław Dedyk.


Podziel się