• Home »
  • Informacje »
  • Busy Holandia-Polska lub Polska-Holandia – jak wybrać najlepszego przewoźnika?

Busy Holandia-Polska lub Polska-Holandia – jak wybrać najlepszego przewoźnika?

Busy Holandia-Polska lub Polska-Holandia – jak wybrać najlepszego przewoźnika?

Wielu Polaków udając się do i z Holandii, zamiast korzystać z własnego samochodu, wybiera transport zorganizowany. W tym zakresie prym wiodą prywatni przewoźnicy korzystający z busików 9 osobowych.

Busy i busiki

Ogłoszenia: busy Holandia Polska i Polska Holandia pojawiają się na praktycznie każdej stronie polonijnej oraz mediach społecznościowych. Firm jest dosłownie  od groma. Jak jednak wybrać tę najlepsza?

Dlaczego przeglądamy ogłoszenia busy Holandia-Polska lub Polska-Holandia? Najczęściej na to pytanie są dwie odpowiedzi. Pierwsza wskazuje na to, iż nie mamy samochodu, prawa jazdy, tudzież na tyle umiejętności, by jechać w tak długą drogę. Druga wskazuje po prostu na wygodę. Zamiast bowiem wpatrywać się godzinami w asfalt polskich, niemieckich i holenderskich autostrad rozsiadamy się wygodnie w fotelu, wkładamy słuchawki do uszu i relaksujemy się przez te kilkanaście godzin jazdy, nie przejmując się ruchem czy warunkami drogowymi. W końcu pozostaje aspekt ekonomiczny, podróż busem jest po prostu tańsza od wypadu własnym autem, zwłaszcza gdy jedziemy sami.

Analizując wszystkie za i przeciw zdecydowaliśmy się w końcu wybrać w drogę z pomocą jednej z firm przewozowych. Przeglądamy więc ogłoszenia Busy Holandia–Polska, Polska–Holandia. Szukamy tego najlepszego. Jak jednak wybrać ten idealny? Gdy każde ogłoszenie, każda reklama zachwala inną firmę przewozową?

Kierowcy

Pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę, są kierowcy. Ogłoszenia busy Holandia-Polska zwykle nie zawierają tych informacji, dlatego też warto skontaktować się z przewoźnikiem. Zapytajmy jakie doświadczenie mają kierowcy. Jak często odpoczywają po trasach mających ponad 1000 kilometrów. Zdarzały się bowiem przypadki, zwłaszcza w mniejszych, „tańszych” firmach, iż kierowcy byli skrajnie przemęczeni. Jeździli w tę i z powrotem. W efekcie niekiedy kończyło się to tragicznie, dochodziło do wypadków, w których ginęli pasażerowie. Optymalne rozwiązanie: wyjazd z rano i dojazd w wyznaczone miejsce wieczorem.

Flota

Przeglądając najnowsze ogłoszenia z Holandii dotyczące przewozów osobowych warto również zaznajomić się z flotą, jaką dysponuje dana firma. Stan techniczny busa jest bowiem tak samo ważny jak doświadczenie kierowcy. Im młodsze auta, zarówno wiekowo jak i „stażem” kilometrów, tym lepiej. W przypadku floty warto również zwrócić uwagę na wygodę podróżowania. Czy jest to „wysoki” czy „niski” busik? Czy posiada dzielone pojedyncze fotele, czy może są to wspólne kanapy? Sprawdźmy też, ile jest miejsca na nogi. Na koniec nie zapomnijmy dopytać się, czy pojazd pojawiający się w ogłoszeniu to ten, którym pojedziemy. Często bowiem reklama sobie, a flota sobie.

Gwarancja przejazdu

Czy często zdarzyło Ci się zamówić busa a bus nie przyjechał? Czasem zdarza się, ze bus po prostu nie przyjeżdża lub jeszcze częściej bus przyjeżdża lecz pasażer pojechał innym pojazdem. Nagminne jest umawianie się z kilkoma przewoźnikami jednocześnie. Zamawiający busa wsiada do pierwszego przyjeżdżającego pojazdu a później po prostu nie odbiera telefonu od kolejnych przewoźników lub telefon po prostu wyłącza.

Jest to duży problem dla przewoźników, ponieważ taka sytuacja wpływa na wydłużenie ogólnego czasu przejazdu oraz frustrację przewoźnika. Nie jest to komfortowa sytuacja, jednak jest proste rozwiązanie: rezerwacja przejazdu oraz natychmiastowa oraz płatność online – tym jest właśnie gwarancja przejazdu. Przewoźnik sprzedaje tylko tyle biletów ile ma miejsce a pasażer spokojnie czeka na transport. Bilet “na busa” można zamówić dokładnie w taki sam sposób jak bilet lotniczy, obie strony transakcji są zabezpieczone.  Jedną z firm, która oferuje pełną elektroniczną rezerwację przejazdu jest Polski Express z Gliwic.

Przekleństwo “door-to-door”

O kwestii wygody wspomnieliśmy już nieco wyżej. Czas jednak rozszerzyć ten wątek. Chodzi bowiem o dwie powiązane ze sobą kwestie. Pierwsza z nich to przesiadki, druga transport od drzwi do drzwi.

Ogłoszenia Busy Holandia – Polska bardzo często chwalą się tym, iż odbierają klienta spod domu i zawożą go pod wskazany adres. Opcja ta wydaje się kusząca. Odpadają nam bowiem spacery z bagażem, nie musimy też nikogo angażować, by po nas przyjechał lub odwiózł. Warto jednak pamiętać, iż działanie to bardzo wydłuża podróż.

Przykładowo wracamy busem z Holandii do Krakowa. W pojeździe mamy pasażerów z Wrocławia, Opola, Strzelec Opolskich, Gliwic i Katowic. Zamiast więc jechać prosto autostradą, musimy zjechać do każdego z tych miast i przebić się, np. do centrum, a następnie wrócić na autostradę. W efekcie trasa, którą pokonalibyśmy w 3 – 3,5 godziny może zająć nam nawet 5 – 6 godzin. Podobna sytuacja występuje podczas “zbierania” pasażerów w Holandii, czyli podróż wydłuża się o kolejne kilka godzin co daje w sumie nawet 18 – 20 h w busie. Czy to nadal wygoda i komfort? Jak rozwiązać ten problem? Punkty zborne w połączeniu z rezerwacją biletu online. Pasażer oczekuje na przewoźnika we wcześniej umówionym miejscu, dzięki temu obie strony transakcji oszczędzają sobie tzw. “zwiedzania”. Prawda, że proste?

Kolejną kwestią są przesiadki. Firmy przewozowe, by zapewnić jak największe pokrycie, “krzyczą” w najnowszych ogłoszeniach dla Polaków w Holandii, iż dojadą wszędzie. Jeden bus nie pojedzie jednak do Zakopanego i Gdańska. Dlatego też przewoźnicy bardzo często “żonglują” pasażerami (sprzedają pasażerów). Niektórzy podczas powrotu z Holandii przesiadają się nawet trzy razy! Działanie to jest wyjątkowo irytujące i również potrafi wydłużyć podróż, zwłaszcza gdy busik, do którego mamy wsiąść się spóźnia. Bez tego jednak przewoźnik nie dojedzie wszędzie, a my będziemy musieli prosić kogoś, by np. odebrał nas z miasta położonego 30 kilometrów od naszego domu.
Co więc wybrać? W tej kwestii wiele zależy od osobistych preferencji podróżnego. Niektórzy wolą dłuższą drogę do domu, inni nielubią być budzeni w nocy z powodu przesiadki. Trudno więc doradzić konkretne rozwiązanie pasujące każdemu.

Bezpiecznej podróży!


*- Materiał partnera.

Podziel się