W Gorzowie Śląskim powstała galeria sztuki!

W Gorzowie Śląskim powstała galeria sztuki!

W samym rynku Gorzowa Śląskiego powstała galeria sztuki o nazwie Kredens. Pierwszą wystawę urządzili strażacy z OSP Gorzów Śląski.

Na samym środku stanęła zabytkowa bryczka. Zobaczyć można też sprzęt i umundurowanie używane przez druhów ochotników na przestrzeni ostatnich 130 lat istnienia gorzowskiej jednostki. W galerii znajdują się również archiwalne fotografie i kroniki.

Wystawy oczywiście będą się zmieniać. W bieżącym roku ich kalendarz jest już zapełniony.

W połowie czerwca swoje zbiory zaprezentuje miejscowy klub – Piast Gorzów Śląski. W lipcu swoje dzieła zaprezentują młodzi uczestnicy programu “Równać Szanse”. W sierpniu galerię przejmą za to seniorzy.

imgp5768-2Wrzesień to miesiąc aptekarzy ze względu na ich patronów Kosmę i Damiana, a będzie co pokazać, bowiem gorzowska apteka jest jedną z najstarszych w województwie, a może i w kraju. Działa nieprzerwanie od 1837 roku, kiedy to Królewska Tajna Rada i Naczelny Prezydent Prowincji Śląskiej na prośby magistratu i gorzowskich radnych wydali stosowne pozwolenie.

Październik to miesiąc pod znakiem Święta Edukacji Narodowej, a listopad nawiązywać będzie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Grudzień będzie z kolei miesiącem, w którym podsumowany zostanie cały rok jubileuszowy – 780-lecia powstania miasta Gorzowa Śląskiego.

Lokal jest w zarządzaniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, a wcześniej znajdował się tam sklep. Od wielu lat, lokal stał jednak pusty, więc pojawił się pomysł na jego wykorzystanie.

Galeria cały czas jest w trakcie „rozkwitu”. Pojawił się już szyld z jej nazwą. Lada dzień zamontowane zostanie odpowiednie oświetlenie wystawowe.


*- Informacja i zdjęcia: M-GOK Gorzów Śląski – Małgorzata Kuc.

Podziel się