Jak pokonać alkoholizm?

Jak pokonać alkoholizm?

Uzależnienie — w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnymi jego formami. Od hazardu, od seksu, od narkotyków, a nawet od zakupów, żeby nie powiedzieć też o kleptomanii, która to jest bardzo groźną chorobą/uzależnieniem. Chyba najczęściej spotykanym uzależnieniem jest alkohol. Jak pokonać alkoholizm? Czy można tego dokonać w pojedynkę?

Nałogowy alkoholizm

Kiedy można mówić o alkoholizmie? Zanim będziemy mieli ochotę na to, aby wysłać kogoś na odwyk, warto dowiedzieć się, kim jest alkoholik i jak rozpoznać objawy uzależnienia. Mówiąc wprost — alkoholik nadużywa alkoholu w dowolnej postaci. Czasem są to najtańsze piwa, czasem wino ze średniej półki, a czasem są to drogie alkohole, których koszt przekracza średnie wynagrodzenie miesięczne.

Tak, nie można bowiem zapomnieć o tym, że alkoholizm jest chorobą, która dotyka wszystkich — niezależnie od tego, z jakim statusem społecznym mamy do czynienia. Dosłownie każda osoba ma “szansę” na to, aby wpaść w pętlę alkoholizmu, z której ciężko się wyrwać. Im szybciej nałóg zostanie rozpoznany, tym lepiej. Tym większa szansa na to, że osobę uzależnioną uda się wyrwać ze szkodliwych szponów nałogu.

Leczenie w domu

Osoby uzależnione w zdecydowanej większości przypadków nie chcą leczyć się same. Jest to smutne, ale prawdziwe. Alkoholicy najczęściej zostają podstawieni pod przysłowiową ścianą — wtedy dociera do nich, że muszą zacząć się leczyć, ponieważ na szali może znajdować się coś cennego dla nich. Czy można podjąć leczenie w domu?

Jeżeli alkoholizm jest na początkowym etapie, to jak najbardziej. W takim momencie warto poprosić domowników o wsparcie. Łatwiej będzie sobie poradzić w chwili załamania. Pomocna będzie terapia pod okiem psychoterapeuty, który pomoże zwalczyć takie uzależnienie. Chociaż nie jest to jedyna rzecz, która będzie pomocna.

Z domu powinno zniknąć wszystko, co powiązane jest z alkoholem — nawet cukierki z alkoholem, jeżeli takowe są. Żadnych pokus zewnętrznych, a nałóg osobie uzależnionej będzie na pewno łatwiej zwalczyć.

Profesjonalny ośrodek

Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która już w stopniu zaawansowanym uzależniona jest od alkoholu, to pomocna będzie terapia w ośrodku zamkniętym. Może i brzmi to brutalnie, ale może się okazać, że jest to jedyne wyjście, dzięki któremu będzie można zapewnić odpowiednie wsparcie.

Nawet w domu nie jesteśmy w stanie takiej osoby dobrze upilnować, więc nie warto nawet próbować. Lepiej od razu postarać się o miejsce w ośrodku zamkniętym. W związku z tym, że do państwowych ośrodków, gdzie leczone są uzależnienia, na ogół jest długa lista oczekujących, lepiej sprawdzić prywatne ośrodki zamknięte.

Na terenie Polski bez problemu można znaleźć takie placówki, które są najczęściej położone w odosobnionych miejscach — jak najdalej od pokus ze świata zewnętrznego. Alkoholizm nie jest łatwą chorobą do wyleczenia. Warto więc postarać się o miejsce w takim ośrodku, jeżeli chcemy mieć pewność, że osoba uzależniona będzie w stanie poradzić sobie ze swoją słabością.

Dowiedz się więcej na https://uzaleznienia-terapia.pl/


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się