Grille gazowe czy klasyczne grille węglowe – co sprawdzi się lepiej?

Grille gazowe czy klasyczne grille węglowe – co sprawdzi się lepiej?

 Sezon grillowy można uznać już za w pełni otwarty. To więc najwyższy czas, aby kupić grill ogrodowy, w którym przyrządzać będziemy wszystkie smakołyki. Lepiej sprawdzi się klasyczny grill węglowy, czy może nowoczesny grill gazowy? Sprawdźmy, czym wyróżnia się każdy z tych modeli. 

Grillowanie na świeżym powietrzu to chyba jedna z najbardziej charakterystycznych rozrywek letnich. Bo przecież kto nie kocha grilla i tych spotkań, jakie się przy nim urządza. Pyszne jedzenie, wspaniali ludzie i idealny ciepły wieczór — tak właśnie w skrócie można to opisać. Nie byłoby jednak grillowania, gdyby nie grill ogrodowy. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego może okazać się naprawdę trudnym zadaniem. Obecnie w sklepach takich jak https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie.html znajdziemy różne rodzaje grilli. Dzielą się one przede wszystkim na dwie grupy, czyli klasyczne grille węglowe z rusztem żeliwnym oraz gazowe grille. Czym cechują się oba te urządzenia? Które z nich umożliwia łatwiejszą obsługę? I w końcu — dlaczego gazowy grill ogrodowy to najlepszy wybór?

Czym różni się grill gazowy od zwykłego?

Jeszcze do niedawna kupno grilla węglowego było właściwie oczywistym wyborem. Jednak wraz z postępem technologicznym w sklepach zaczęły pojawiać się także modele gazowe, które wcześniej popularnością cieszyły się głównie na zachodzie. Zadanie obu tych urządzeń jest właściwie takie samo — umożliwić przyrządzenie pysznych, grillowanych potraw. Jednak sam sposób ich działania jest różny.

W grillu gazowym sposób zasilania jest zupełnie inny niż w przypadku tego węglowego. W tym drugim do rozpalenia używa się po prostu węgla lub specjalnego brykietu. W grillach gazowych, jak zresztą sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się gaz. Dokładniej mówiąc, urządzenia te zasilane są gazem ziemnym, jaki można kupić w butli na właściwie każdej stacji paliw.

Kolejną bardzo ważną różnicą jest też sposób rozpalania. Kto kiedykolwiek rozpalał tradycyjnego grilla, wie doskonale, że jest to zadanie dość czasochłonne i wymagające sporego zaangażowania. Czasem proces ten może trwać nawet kilkadziesiąt minut lub dłużej. W przypadku grilli gazowych możemy zrobić to dosłownie w mgnieniu oka. Wystarczy przekręcić pokrętło i gotowe.

Grill gazowy — wady i zalety

Grille gazowe mają wiele zalet, a pod względem korzyści, jakie zapewniają, dosłownie ”biją na głowę” tradycyjne modele. Największym ich atutem, jest wspomniana już wcześniej oszczędność czasu. Dotyczy to zarówno samego procesu rozpalania, jak i przyrządzenia dań. W tym przypadku nie musimy martwić się bowiem, że ogień przygasa — przy grillu gazowym mamy stałą kontrolę nad intensywnością grzania. Dzięki temu potrawy mogą być gotowe znacznie szybciej.

Jedną z najważniejszych zalet grilla gazowego jest jego ekologiczność. Podczas jego pracy nie zachodzi bowiem proces spalania. Tym samym do powietrza nie przedostają się toksyczne substancje. To bardzo ważne zarówno dla środowiska, jak i osób mieszkających w pobliżu. Dym przywiewany z sąsiedniego ogrodu może być bowiem bardzo uporczywy i nieprzyjemny. Jeśli jesteśmy już przy kwestii toksycznych substancji, nie sposób nie wspomnieć też, że dania przygotowane na grillu gazowym są też po prostu znacznie zdrowsze.

A co z wadami grilli gazowych? Czy są ich pozbawione? Jeśli chodzi o kwestie techniczne i użytkowe, to właściwie tak. Jednak dla wielu osób minusem takiego urządzenia może być cena. Za dobry grill gazowy trzeba zapłacić bowiem przynajmniej 1500 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja, która naprawdę się opłaca, ponieważ takie urządzenie będzie służyć nam przez wiele lat.

Na jakie cechy budowy grilla gazowego zwracać uwagę? 

Jeśli zastanawiamy się, jaki grill gazowy wybrać, to powinniśmy zastanowić się przede wszystkim, czego oczekujemy od urządzenia. Powinno być ono dopasowane przede wszystkim do naszych potrzeb. Dlatego też szczególną uwagę zwróćmy na jego budowę. To ona bowiem gwarantuje optymalną funkcjonalność. Pierwszą sprawą jest całkowita powierzchnia grzewcza. Duże grille to świetny wybór, jeśli planujemy urządzać częste spotkania w ogrodzie. Warto też wybrać urządzenie, które ma kuchenkę boczną, która pozwoli nam przygotować na przykład dania jednogarnkowe. Bardzo ważnym elementem budowy, są także koła. Dzięki nim możemy swobodnie przenosić grill.

Jakie parametry w grillu gazowym mają znaczenie?

Jeśli myślimy o tym, jaki grill gazowy kupić, nie powinniśmy zapomnieć o tym, by zwrócić szczególną uwagę na główne parametry techniczne urządzenia. Najistotniejsza jest w tym przypadku oczywiście moc grilla. Im będzie większa, tym szybciej będzie się nagrzewać. Duże znaczenie ma także sposób i jakość wykonania grilla. Wybierajmy przede wszystkim urządzenia ze stali nierdzewnej. W końcu grill będzie używany w ogrodzie lub na tarasie. Te ze stali szlachetnej są odporne na działanie szkodliwych czynników, dzięki czemu zachowują świetny wygląd na długi czas.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się