• Home »
  • Sport »
  • Pięć spadków, jeden awans. Trudny dla naszych klubów piłkarskich sezon 2020-2021

Pięć spadków, jeden awans. Trudny dla naszych klubów piłkarskich sezon 2020-2021

Pięć spadków, jeden awans. Trudny dla naszych klubów piłkarskich sezon 2020-2021

To był specyficzny piłkarski sezon. Pandemia sporo namieszała w polskiej, opolskiej i naszej piłce powiatu oleskiego. Przekładane mecze, spotkania bez kibiców, sztucznie wydłużony sezon. Rozgrywki 2020-2021 nie były też dobre dla naszych klubów. W sumie zaliczono tylko jeden awans, za to aż pięć spadków.

Przeanalizujmy, jak wyglądała sytuacja klubów powiatu oleskiego po zakończeniu sezonu 2020-2021.

IV liga

Nasz zespół: OKS Olesno

iv

To był dziwny sezon w najwyższej opolskiej lidze. Mecze bez kibiców, z powodu pandemii niemiłosiernie powiększona liga, co spowodowało konieczność rozgrywania aż 42 meczów w amatorskich rozgrywkach. Zawodnicy przyznawali, że pod koniec mieli już bardzo ciężkie nogi. Skomplikowane zasady spadków. Liga, z której prawie nikt nie chce awansować (aktualnie możliwość awansu rozpatruje LZS Agroplon Głuszyna – trzeci zespół!). Ten ostatni aspekt może i jest zrozumiały. Można marzyć, ale na końcu wszystko rozbija się o pieniądze, a raczej ich brak, ale duch sportu z pewnością na takie postępowanie krzywi się z bólu.

Zostawmy jednak wszystkie organizacyjne perypetie, a wróćmy do naszego OKS-u Olesno. Najważniejsza wiadomość jest taka, że OKS utrzymał się w lidze, chociaż niemal do końca nie było wiadomo, ile drużyn w tej lidze zostanie. Zdobył 16 miejsce, czyli ostatnie, które dawało utrzymanie. Emocji więc nie brakowało, ale to wynik z pewnością dobry.

OKS ma nowy stadion, fajną atmosferę w zespole, kilku doświadczonych zawodników i niemal same młode wilki. To młodziutka drużyna z młodym trenerem, której czasem brakuje doświadczenia i umiejętności, ale nigdy nie zaangażowania. Gra niemal samymi wychowankami. Chce się im kibicować i stawiać za wzór budowania zespołu na młodzieży.

W rywalizacji Pro Junior System, czyli klasyfikacji, w której otrzymuje się punkty za grę młodzieżowców i wychowanków, OKS zajął drugie miejsce, za rezerwami Odry Opole. To fajne osiągnięcie i oczywiście spory zastrzyk gotówki dla klubu.


 Klasa okręgowa

Nasze zespoły: Motor Praszka, Start Dobrodzień.

Spadek do A klasy: Start Dobrodzień.

okr


okr_spadek

Powiat oleski niestety nie może pochwalić się wysokim piłkarskim poziomem. Jest rodzynek, solidny IV-ligowy OKS, a oprócz nich mający wielkie chwile w historii Motor Praszka. Od przyszłego sezonu tylko te dwa klubu będą grały na poziomie IV ligi i “okręgówki”. Start Dobrodzień nie zdołał utrzymać się na tym poziomie i co gorsze – zasłużenie.

Motor ze spokojnym utrzymaniem. Może w przyszłym sezonie uda się powalczyć o coś więcej?

Plusy? Oba kluby szkolą i stawiają na młodzież. Jeszcze jedna grafika, tym razem z podobnej klasyfikacji do Pro Junior System, ale z nazwą “Opolska Młodzież na plus”. Nasze kluby w czołówce:

opn_okr


A klasa, Grupa I

Nasze zespoły: LZS Ligota Oleska, LMKS Piast Gorzów Śląski, LZS Rudniki, LKS Budowlani Strojec, LZS Żytniów, LZS Uszyce, LKS Prosna Zdziechowice.

Spadek: LZS Żytniów, LZS Uszyce, LKS Prosna Zdziechowice.

a_i

Prawdziwy pogrom w A klasie. Z siedmiu zespołów z powiatu oleskiego, trzy z hukiem spadają do B klasy. Jeśli dodać do tego, że z innej grupy (do czego dojdziemy) spada LZS Radawie, okaże się, że w przyszłym roku szykuje nam się bardzo mocna klasa B.

Z plusów? Solidna gra, naszej od lat solidnej trójki: LZS Ligota Oleska, Piast Gorzów i LZS Rudniki. W tym roku mistrz był poza zasięgiem pozostałych, więc być może uda się powalczyć o mistrzostwo w przyszłym roku?


A klasa, Grupa V

Nasz zespół: LZS Radawie.

Spadek: LZS Radawie.

a_v

Można powiedzieć, że LZS Radawie jest za mocny na B klasę a za słaby na A klasę. Od lat balansuje pomiędzy tymi ligami. Tym razem znów się nie udało, ale nie damy złego słowa powiedzieć na ten klub. Fajna praca z młodzieżą, solidna organizacja i wysoki poziom. W B klasie znów będą silni!


B klasa

Awans: KS Start Olesno.

b_

I na koniec, ulubiona B klasa. W tym roku, zgodnie z przewidywaniami, zdominowana przez nowy KS Start Olesno, który bawił się w tej lidze i przerastał ją przynajmniej o poziom. Dla pozostałych klubów oprócz tracenia bramek, gra ze Startem mogła być fajnym przeżyciem, bo takiego stadionu, jaki jest w Oleśnie, trudno spotkać w B klasie w całej Polsce. Dodatkowo, zawsze dobrze jest sprawdzić się z wyżej notowanym rywalem. Sami jesteśmy ciekawi, jak Start będzie prezentował się w A klasie, bo przeskok poziomu jest spory. Dotychczas jednak, drużyny, które tak dominowały B klasę, radziły sobie później bez problemów wyżej.

W lidze pojawiły się także… Wilki! I tu prośba do klubu – nie poddawajcie się, początki zawsze są ciężkie, a Wam nie poszło wcale tak źle. Frycowe zapłacone, będzie z górki.

Liczymy, że do nowego sezonu przystąpią wszystkie zespoły, nikt się nie wykruszy, a może oprócz spadkowiczów z A klasy, znów pojawi się ktoś nowy?


Damian Pietruska

Tabele: pilkaopolska.pl

Podziel się