Olescy raperzy zagrają na Dniach Olesna. Lokalny rap wychodzi z podziemia

Olescy raperzy zagrają na Dniach Olesna. Lokalny rap wychodzi z podziemia

Podczas Dni Olesna, w piątek 23 lipca na oleskiej promenadzie wystąpią olescy raperzy. To wydarzenie wyjątkowe, bowiem lokalni artyści zawsze występowali podczas święta miasta, ale nigdy nie byli to wykonawcy rapu zebrani w jednym miejscu.

Koncert ma się rozpocząć o godzinie 19.45 i potrwa około 30-40 minut. Na scenę wejdą: Trujak TJK (Robert Trojanek), Don Karton (Dariusz Sypiół) oraz Gawron/Daro (Dariusz Gawlik) z synem Karolem – Badi.

Waldemar Szydło ze Studia Planeta, organizator koncertu, mówi, że to wyjście z podziemia oleskiego rapu.

– To nawiązanie do wersu “podziemie drzemie” z jednego z utworów Trujaka. Dotychczas pisali oni głównie do szuflady, nagrywali się sami. Chłopaki raczej nawijali przy znajomych w swoim gronie, więc dla nich zagranie dla większej publiczności to wyjście z podziemia – mówi Waldemar Szydło.

Olescy raperzy z miastem związani od urodzenia, dlatego w ich twórczości będzie można spodziewać się wielu lokalnych akcentów.

– Wiele z ich tekstów bardzo mocno dotyka oleskiej rzeczywistości, codziennego życia, pełno w nich brutalnej szczerości, ale także głębokich przemyśleń. Będą nowe utwory, nowe bity. Chłopaki ostro przygotowują się do występów i bardzo poważnie podeszli do tematu. Mieliśmy już kilka kilkugodzinnych prób, przygotowania trwają.

Hip-hop w ostatnich latach mocno się zmienił, to już nie tylko próba wyjścia z biedy, ale również mnóstwo pozytywnego przekazu.

– Obserwuję jak hip – hop szybko ewoluuje, jest mieszany z różnymi innymi gatunkami muzycznymi, coraz więcej wykonawców wplata rap w swoją twórczość. Z tego co obserwuję w tekstach chłopaków, to szukają pozytywów w oleskiej rzeczywistości albo stają się rapowymi “psalmistami”. Gawron a przede wszystkim Don Karton nie kryją się ze swoimi chrześcijańskimi inspiracjami.

Na koniec próbka twórczości oleskich raperów. Już teraz zapraszamy wszystkich na koncert!Zdjęcie główne: z teledysku GAWRON//DARO – “QUO VADIS”

Podziel się