Róże Olesna 2021! Oto tegoroczni laureaci

Róże Olesna 2021! Oto tegoroczni laureaci

W niedzielę 25 lipca, podczas Dni Olesna w amfiteatrze wręczono Róże Olesna, czyli nagrody dla najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta.

Ustanowienie tej nagrody miało na celu wyróżnienie osób, ich działalności, twórczości, podkreślenia wybitnych osiągnięć, wyników, efektów pracy polegającej na popularyzowaniu pozytywnych wartości, działań wynikających z osobistego zaangażowania, poświęcenia, wytrwałości znacznie przekraczających etatowe, zawodowe i statutowe obowiązki.

Przedstawiamy sylwetki tegorocznych nagrodzonych:

Siostra Dolores (Dorota Zok)

dsc04980

Oleśnianka, która przez 20 lat pełniła posługę misjonarki na Czarnym Lądzie. Urodzona w Oleśnie, po ukończeniu LO, idąc w ślady swojego starszego brata Werbisty ojca Joachima Zoka, postanowiła zostać misjonarką. Po maturze przez rok pracowała w Szkole Podstawowej w Grodzisku. W 1983 r. wstąpiła do Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu. Po złożeniu ślubów uczyła się pielęgniarstwa w Niemczech. Po powrocie do Raciborza w 1992 r. złożyła w domu macierzystym śluby wieczyste. Ponieważ jej pierwszą placówką misyjną miała być dawna kolonia portugalska – Angola, została skierowana do Portugalii w celu nauczenia się tamtejszego języka. W Angoli posługiwała ludziom bardzo ciężko dotkniętym przez los – trędowatym, opuszczonym, dzieciom ulicy. Pracując tam w bardzo trudnych warunkach, w atmosferze bratobójczej wojny, biedy i głodu, doświadczyła chorób tropikalnych z malarią na czele.

W 2002 r. wyjechała do RPA, by założyć nową placówkę misyjną, tam opiekowała się dziećmi zarażonymi wirusem HIV oraz chorymi na AIDS. Swoje wspomnienia, wrażenia i przeżycia związane z pracą na misjach opisała w książkach „Idź za głosem serca”, „Mądrość Afryki”, „Boże Narodzenie w Afryce”, „Matko Afryki”. Po powrocie do kraju pracowała w duszpasterstwie akademickim (Resurexit) w Opolu, współpracując z duszpasterzami akademickimi: ks. Eugeniuszem Plochem i oleśnianinem ks. Marcinem Cytryckim. Brała udział w założeniu w Opolu nowej placówki sióstr. Posługiwała w kurii opolskiej i radiu Doxa, animacji misyjnej, nowej ewangelizacji i była odpowiedzialna za wspólnotę sióstr.

W styczniu 2015 r. została wybrana Przełożoną Prowincjalną Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (oraz członkiem Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w Polsce). W 2019 r. została wyróżniona medalem Unitas in Veritate – Jedność w Prawdzie. W 2020 r. została wybrana przewodniczącą zarządu Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, a tym samym stoi na czele wszystkich sióstr zakonnych w Polsce.


Hubert Brodacki

dsc04987

Swoją przygodę jako fryzjer rozpoczął w 1985 roku, a 4 lata późnej, bo w 1989 roku, przejął salon po swoim mistrzu i przyjacielu  – Janie Piechu. Z biegiem lat pojawiły się nowe perspektywy, a chęć rozwoju zaowocowała powstaniem w 2000 roku 2 nowych salonów, tym razem w Kluczborku. Cieszył się i cieszy się nadal bardzo dobrą opinią jako fryzjer, mistrz i pracodawca, dlatego uczniów chcących się szkolić pod jego okiem było i jest wciąż bardzo wielu. Jego kolejnym krokiem w działalności gospodarczej było wybudowanie nowego, większego oraz przede wszystkim nowocześnie wyposażonego salonu w 2013 roku w Oleśnie.

Jak wiemy, rok 2020 był dla nas wszystkich bardzo trudny. Pandemia przyniosła ze sobą wielkie spustoszenie, pokrzyżowała plany i unicestwiła wiele inicjatyw ekonomicznych. Jednak mimo tych trudności, udało się kolejny raz, tym razem w Kluczborku, wznieść mury salonu nowej generacji, który połączył 2 zakłady pracy. W stworzonych przez niego firmach znalazło zatrudnienie 40 ludzi. Przez cały ten okres, aż do dzisiaj, wyszkolił ponad 50 uczniów.

Chęć rozwoju i poszerzania oferty proponowanych w jego zakładach usług, każdego dnia napędza go do dalszego kształcenia się, organizowania szkoleń, podążania za duchem czasu.

Miłośnik fryzjerstwa oraz barberstwa, odpoczynek znajduje w muzyce, która jest jego wielką pasją. Jest aktywnym społecznikiem, członkiem orkiestry dętej w Borkach Wielkich. Prywatnie jest mężem i ojcem czwórki dzieci.


Ewa i Mirosław Wąsińscy

dsc04991

Rodzinna firma urozmaiciła i wzbogaciła mapę punktów oleskiej gastronomii pielęgnując lokalne dziedzictwo kulinarne. Z Olesnem związani od 1991 r. kiedy rozpoczęli również działalność gospodarczą, która do dzisiaj, oferuje bogatą paletę rodzimych produktów o niepowtarzalnych walorach smakowych, opartych na tradycyjnych recepturach i naturalnych składnikach. Od 2000 r. utworzona przez nich Firma PAMAT na lokalnym rynku kulinarnym rozwinęła trzy lokale gastronomiczno-usługowe z bogatą ofertą organizacji imprez okolicznościowych i biznesowych.

Matką ich restauracji była usytuowana w sercu miasta restauracja RATUSZOWA mocno akcentująca lokalny patriotyzm poprzez regionalne potrawy oraz estetykę wystroju wnętrza z motywami widoków Olesna. Kilka lat później utworzyli obszerny obiekt z noclegami i restauracją „u Wąsińskich”, o której na stronie firmy możemy przeczytać „Restauracja „u Wąsińskich” to magiczne miejsce, pełne niezwykłej atmosfery. Otwierając się na Państwa potrzeby, tworzymy wymarzone przyjęcia weselne w jednej z naszych sal. W naszych progach z przyjemnością przywitamy zarówno duże wydarzenia, jak i kameralne spotkania w gronie najbliższych lub spotkania służbowe i konferencje”. Przy nim działają dwa profesjonalne korty tenisowe wzbogacające infrastrukturę sportową Olesna.

Kolejnym ważnym punktem na mapie gastronomicznej Olesna była założona przez nich w 2009 r. „Kuchnia Domowa”, gdzie klient wybiera dania oraz ich proporcje i wielkość. Świadczona jest także usługa obiadów abonamentowych z dowozem do domu klienta. Od 2005 r PAMAT wchodzi w skład kluczborsko-oleskiej organizacji turystycznej KOLOT. Poprzez spójne połączenie doświadczenia ze świeżością pomysłów stworzyli restauracje, w których zjemy pysznie od klasyki po innowacje kulinarne w stylowo zaaranżowanej przestrzeni. Godnym podkreślenia jest również fakt zaangażowania w trudnym okresie pandemii w pomoc potrzebującym. Wraz z synami Mateuszem i Patrykiem stworzyli miejsca, które tętnią energią, koncentrują się nie tylko wokół kuchni, ale także kultury – są centrum życia towarzyskiego, ważnych wydarzeń i stają się więc miejscami, które łączą ludzi w Oleśnie.

Podziel się