• Home »
  • Informacje »
  • W gminie Olesno spisało się dotychczas tylko 47% osób. Konferencja na temat Narodowego Spisu Powszechnego

W gminie Olesno spisało się dotychczas tylko 47% osób. Konferencja na temat Narodowego Spisu Powszechnego

W gminie Olesno spisało się dotychczas tylko 47% osób. Konferencja na temat Narodowego Spisu Powszechnego

Trzecie miejsce od końca, za gminą Kietrz i ostatnią gminą Nysa – to miejsce, które zajmuje gmina Olesno, jeśli chodzi o odsetek spisanych osób w gminach województwa opolskiego w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. W piątek 6 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Oleśnie odbyła się konferencja na temat Narodowego Spisu, podczas której omawiano między innymi przyczyny takiego stanu rzeczy oraz możliwości poprawy statystyki.

Całe województwo opolskie jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o odsetek spisanych osób. W Polsce wynosi 51,3%, w województwie opolskim: 57,4%, powiat oleski ma dobry wynik wynoszący: 59,4%, ale gmina Olesno ma już jedynie: 47,4% (wszystkie dane – stan na dzień 04.08.2021).

W konferencji brali udział: Teresa Barańska, wicewojewoda opolska, Janina Kuźmicka, dyrektor Urzędu Statystycznego w Opolu, Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna oraz sołtysowie gminy Olesno.

dsc05147– Zachęcam do spisania się, do podjęcia badania, które jest obowiązkowe. Można spisać się za pomocą rachmistrza, umówić się telefonicznie lub osobiście. W dalszym ciągu możliwa jest również forma samospisu internetowego, a czas na przeprowadzenie badania mamy do 30 września – tłumaczy Teresa Barańska, wicewojewoda opolska. – Dodam, że przeprowadzenie badania nie jest większą trudnością, pytania nie stwarzają większych problemów, a cały proces trwa około kwadransa.

Podczas konferencji, zaproszeni goście przekonywali o zaletach przeprowadzania spisu.

– Spis jest dokonywany jest raz na dziesięć lat i z tego badania korzystamy wszyscy. Dane, które uzyskamy są niezbędne do pozyskiwania subwencji, rządowych działań, jak również do opracowywania analiz czy strategii. Dzięki tym danym mamy informacje o naszym regionie, powiecie i gminie. Na tej podstawie są podejmowane również strategiczne decyzje – mówi wicewojewoda opolska.

dsc05146Podczas spotkania omawiano również przyczyny słabego wyniku spisanych osób w gminie Olesno. Sołtysi zwracali uwagę, że praca rachmistrzów nie jest efektywna, bo kontaktują się oni z mieszkańcami głównie telefonicznie, a ludzie nie ufają tej metodzie przekazywania danych, bojąc się kradzieży wrażliwych informacji. Wspomniano również, że na wsiach ludzie nadal mają problem z dostępem do Internetu, dlatego trudno dokonać internetowego samospisu.

W podobnym tonie wypowiadał się również burmistrz Olesna.

– Wielu mieszkańców, szczególnie starszych nie ma zaufania do udzielania informacji telefonicznych, więc jeśli nie ma dużego zaangażowania rachmistrzów, efekt jest jaki jest. Jeśli bowiem chodzi o samospisywanie się, czyli wykorzystywanie do tego internetu, to statystyka w naszym wypadku nie jest taka zła. Podjęliśmy pewne działania, które, mam nadzieję, poprawią tę statystkę. Chcemy między innymi w placówkach oświatowych na terenach wiejskich uruchomić punkty spisowe, aby mieszkańcy mogli do nich przyjść i z pomocą rachmistrzów dokonać spisu na miejscu. Mam nadzieję, że ostatnie tygodnie spowodują większa zainteresowanie mieszkańców, a efekt będzie lepszy niż do tej pory.

W gminie Olesno pracuje obecnie 7 rachmistrzów spisowych.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny.

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej. Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

Damian Pietruska

Podziel się