Jaki powinien być dobry antyperspirant?

Jaki powinien być dobry antyperspirant?

Skuteczny antyperspirant zapewnia uczucie komfortu i pewności siebie przez cały dzień. Dobry kosmetyk hamujący wydzielanie potu nadaje świeży i przyjemny zapach, uczucie suchości, nie niszczy też ubrań. Najlepszą jakość produktu zapewnia odpowiednio skomponowany skład, który nie podrażnia skóry. Na rynku dostępnych jest wiele antyperspirantów, dlatego wiedza na temat pewnych cech produktów może pomóc w wyselekcjonowaniu najlepszych kosmetyków. 

Który antyperspirant jest najlepszy dla skóry?

Dobry antyperspirant nie będzie podrażniał naskórka mimo wielogodzinnej ochrony przed potem. Taki produkt nie powinien mieć w swoim składzie alkoholu etylowego. Substancja ta kiedyś spełniała podstawową funkcję bakteriobójczą w antyperspirantach, natomiast dziś nie dodaje się jej do kosmetyków ze względu na właściwości wysuszające skórę. Aby nie naruszać bariery ochronnej skóry, produkt powinien mieć odpowiednie pH. Wierzchnia pokrywa ciała ma odczyn kwaśny, dlatego takie stężenie powinny mieć też kosmetyki. Używając antyperspirantu o odczynie zasadowym, możemy mieć pewność, iż nasza skóra będzie przesuszona w miejscu aplikacji produktu.

Czy rodzaj antyperspirantu ma wpływ na jakość?

W zależności od upodobań, możemy wybierać antyperspiranty spośród kilku kategorii. Niezależnie od tego, czy kosmetyk będzie w formie chłodzącego aerozolu, pielęgnującego kremu, łatwego w aplikacji sztyftu czy wilgotnej kulki, wszystkie właściwości produktu zostają zachowane. Na funkcje antyperspirantu wpływają składniki używane w każdej z wymienionych wersji. Ochronę przed nadmiernym wydzielaniem potu zapewniają substancje będące pochodnymi glinu. To one skutecznie blokują kanaliki wyprowadzające pot z ciała. Ostatecznie każdy produkt w kontakcie z wodą wydalaną z organizmu zamienia się w żel, który blokuje ujście gruczołów potowych.

Zalety poszczególnych rodzajów antyperspirantu

Kosmetyki występujące w formie sprayów przyjemnie chłodzą skórę, mają intensywniejszy zapach, aplikacja nie wymaga precyzji – można używać go także na ubraniach. Preparaty w kulce mają formę żelu lub kremu, są delikatniejsze dla skóry. Ze względu na lżejszą formułę, mogą być stosowane nawet po depilacji. Podobnie jak antyperspirant w aerozolu, kosmetyk w kulce nie grozi osypywaniem się produktu. Zaletą antyperspirantu w sztyfcie jest bardzo łatwa aplikacja, a nakładany produkt ma na tyle przyjemną konsystencję, że od razu nadaje uczucie suchości na skórze. Aby uzyskać lepsze rezultaty w używaniu produktów, liczy się nie tylko ich formuła, ale też odpowiednie stosowanie.

Który antyperspirant nie brudzi ubrań?

Dobrej jakości antyperspirant będzie nie tylko chronił przed przykrymi efektami pocenia, ale przy okazji nie będzie niszczył odzieży. Najczęstszym problemem związanym z użytkowaniem antyperspirantów są plamy pozostawiane na częściach garderoby, w szczególności na białych i czarnych ubraniach. Pozbycie się śladów bywa uciążliwe, przez co elementy odzieży nie nadają się do ponownego użytku. Aby uniknąć przykrej niespodzianki na ulubionej bluzce, powinno wybierać się kosmetyki spośród produktów niewidzialnej ochrony. Pozbawione są one aluminium, którego kwaśny odczyn barwi ciemne tkaniny na biało, a jasne na żółto.

Czy antyperspirant musi mieć zapach?

Składniki kosmetyków blokujących pocenie nie nadają produktowi zapachu. Dopiero bezwonne formuły dopracowuje się różnego rodzaju kompozycjami perfumującymi. Poszczególne komponenty kosmetyku zapewniają skuteczną ochronę przed nieprzyjemnym zapachem potu, dlatego nie musisz wybierać antyperspirantu wspieranego dodatkowymi składnikami zapachowymi. Bezwonny produkt zaleca się osobom, u których występują reakcje alergiczne.

Co robić, aby antyperspirant był bardziej skuteczny?

Nie tylko odpowiedni skład wpływa na działanie tego typu kosmetyków. Nawet najlepszy produkt użytkowany w nieodpowiedni sposób może tracić swoje właściwości. Należy dbać o to, aby antyperspiranty nie były aplikowane na wilgotną skórę – zmniejsza to ich efektywność. Najlepiej także, aby produkt nakładany był tuż przed snem, aby podczas naszego wypoczynku substancja miała możliwość się wchłonąć. Odradza się także używania antyperspirantów tuż przed opalaniem i zaraz po depilacji. W pierwszym przypadku mogą powstać przebarwienia skóry, w drugim jej dodatkowe podrażnienia.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się