Gminne dożynki w Grodzisku

Gminne dożynki w Grodzisku

Najgłośniejsza miejscowość tego weekendu w gminie Olesno? Grodzisko! To właśnie tam odbyły się gminne dożynki, gdzie mieszkańcy całej gminy spotkali się, aby podziękować za tegoroczne plony.

Tradycyjnie, największą atrakcją był korowód dożynkowy, przygotowany przez mieszkańców wszystkich sołectw, z barwnymi scenkami i prezentacją koron dożynkowych. Tematyka dotyczyła najczęściej szczepień, spisu powszechnego i budowy długo wyczekiwanej obwodnicy.

Dożynki to ważna uroczystość dla rolników, o czym mówili Justyna i Krystian Kostka z Grodziska, starości dożynek.

dsc06125– Dożynki są bardzo ważną częścią zakończenia żniw, szczególnie dla mieszkańców wsi. Warto się spotkać, porozmawiać, podyskutować o następnych zasiewach, o tym co się będzie działo w przyszłości. Jest to też okazja, żeby podziękować plony. Nie zapominajmy, że to też wieloletnia tradycja.

Z jakich plonów mogą cieszyć się w tym roku rolnicy?

– Plony były średnie, nie można narzekać, ale nie można też wyjątkowo mocno się chwalić. Poprzednie lata były suche, a bilans wodny z roku na rok, tak szybko się nie podniesie. Potrzebujemy mocnych zim, żeby było dużo śniegu, żeby wody gruntowe się podniosły i wtedy będziemy mogli mówić o jakichkolwiek rekordach. Jeśli chodzi o same żniwa, pogoda nas nie rozpieszczała, momentami trzeba było po prostu “kraść” te uprawy z pola, żeby cokolwiek skosić – mówią starości dożynkowi.

W namiocie dożynkowym wystąpiła Orkiestra Dęta z Olesna, Zespół Pieśni Regionalnej z Dobrodzienia, zespół Śpiewające Saksofony z Kolonowskiego, a imprezę zakończyła zabawa z zespołem A TO MY.

Podziel się