Z oleskim starostą na temat przekształcenia szpitala na covidowy

Z oleskim starostą na temat przekształcenia szpitala na covidowy

Przypominamy, w czwartek 25 listopada Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski podał, że od poniedziałku 29 listopada szpital w Oleśnie przeznaczony będzie dla pacjentów covidowych z całego województwa. Dzień po ogłoszeniu tej decyzji rozmawiamy w tej sprawie z Rolandem Fabiankiem, starostą oleskim. Rozmowę przeprowadził Damian Pietruska


– W czwartek 25 listopada wojewoda opolski podał oficjalną informację o przekształceniu oleskiego szpitala w covidowy. Jak wyglądały kulisy tych ustaleń?

– Dla nas to również bardzo świeża informacja, bo osobiście dowiedziałem się o niej w godzinach porannych w czwartek 25 listopada. Wojewoda pytał mnie, co tym sądzę. Martwiłem się o zabezpieczenie naszych pozostałych pacjentów. Udało się z panem wojewodą ustalić, że oprócz utworzenia szpitala covidowego w Oleśnie, będą funkcjonowały niektóre oddziały, czyli rehabilitacja dla pacjentów niecovidowych, będzie funkcjonować ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czyli poradnie specjalistyczne dla pacjentów niecovidowych, funkcjonować normalnie będzie stacja dializ, ale też, przede wszystkim, przy naszym szpitalu będzie działać nocna i świąteczna opieka zdrowotna. To powoduje, że nasi pacjenci będą mieli pewną opiekę w naszym szpitalu.

To trudny czas, mamy na terenie powiatu wiele ognisk koronawirusa i bałem się, aby nasi mieszkańcy nie zostali bez opieki, jeśli pojawiłyby się konieczności hospitalizacji, bo łóżek covidowych brakuje.

– Co się stanie z pacjentami, którzy obecnie przebywają w oleskim szpitalu?

dsc02004-1024x768-1– Wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego dba o to, aby w sposób bezpieczny przemieścić pacjentów do szpitali, które będą gwarantowały dobry poziom leczenia. Zapewne część pacjentów, których stan będzie pozwalał na to, żeby zostali wypisani, zostanie zwolniona do domu.

Jeżeli chodzi o pacjentów “ratunkowych” to również ich przewożenie pozostaje w gestii koordynatora ratownictwa medycznego. Zapewne będą przewożeni na najbliższy oddział ratunkowy, czyli w naszym przypadku, najbliższe są, patrząc na mapę: Opole, Strzelce Opolskie lub w województwie łódzkim – Wieluń. Wybiera się wtedy najlepszy wariant dla pacjenta.

Jako szpital nie będziemy mieli trzeciego stopnia referencyjności, czyli pacjent, który oprócz covidu ma inną dolegliwość, inną potrzebę hospitalizacji, będzie hospitalizowany w normalnym szpitalu powiatowym. Do nas będą trafiali pacjenci tylko z dolegliwościami covidowymi. Czyli jeśli ktoś będzie wymagał operacji ortopedycznej i będzie zakażony covidem to będzie musiał być zaopatrzony w warunkach izolacyjnych w swoim szpitalu. Także nie będziemy mieć do Olesna zwożonych wszystkich pacjentów, tylko pacjentów stricte covidowych.

– A co z personelem, który obecnie pracuje w naszym szpitalu? Będzie w tym względzie wsparcie z innych placówek?

– To sytuacja bardzo dynamiczna, bo jak powiedziałem, o całej sytuacji wiemy od wczoraj, więc to bardzo krótki czas. Trwają rozmowy, ale myślę, że wszyscy, którzy są zatrudnieni, zachowają pracę. Natomiast, jeżeli będą takie potrzeby, to też chętnie byśmy skorzystali z personelu, który chciałby nas wspomóc. Na chwilę obecną dyrektor prowadzi rozmowy z personelem, informuje o szczegółach. To jest jednak bardzo świeże i trudno mi się do wszystkiego odnieść.

– Do poniedziałku należy przygotować również szpital pod względem infrastrukturalnym…

dsc02002-1024x768-1– W tej chwili również nie jestem w stanie powiedzieć o wszystkich zmianach infrastrukturalnych. Niektóre oddziały są oddzielone drzwiami, śluzami, w niektórych miejscach trzeba to będzie wykonać. Zapewne dyrektor z ekipą techniczną będą dbali o to, żeby można było korzystać z czystych ciągów technologicznych, które będą potrzebne między innymi w poradni nocnej i świątecznej opieki czy do rehabilitacji, żeby nie było kontaktu z personelem i osobami zakażonymi.

– Dziękuję za rozmowę.

Podziel się