Roboty paletyzujące i ich zastosowanie

Roboty paletyzujące i ich zastosowanie

Paletyzacja to czynność, która wymaga odpowiednich zasobów – szczególnie ludzkich. Pracownicy jednak się męczą, co skutkuje zmniejszaniem się precyzji w miarę upływu czasu oraz powolniejszym wykonywaniem czynności mających na celu przygotowanie palety do transportu. Z tego powodu coraz większą popularność zyskują roboty paletyzujące. Dzięki dostępności licznych modeli o różnych zakresach udźwigu i zasięgu ramion mogą być łatwo dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Roboty paletyzujące – działanie i możliwości zastosowania

W procesie automatycznej paletyzacji lub depaletyzacji załadunek i rozładunek części, opakowań lub innych elementów wykonywany jest przez wyspecjalizowanego robota przemysłowego.
Urządzenie to szybko i precyzyjnie odbiera towar z określonego miejsca i układa go na paletach. Wszystkie czynności, w tym np. stosowanie przekładek między poszczególnymi warstwami, wykonywane są precyzyjnie według zaprogramowanej wcześniej sekwencji.

Dzięki różnym rodzajom zamontowanych na ramionach robota chwytaków, możliwa jest duża elastyczność działania. Przykładowo, chwytaki ssące oraz magnetyczne mogą chwytać duże ilości przedmiotów, chwytając je od góry, zaś chwytaki do worków mogą obejmować obiekt, dodatkowo podtrzymując go od dołu.
Z kolei roboty wyposażone w systemy wizyjne stwarzają możliwość operowania zarówno w uporządkowanym, jak i nieuporządkowanym środowisku pracy.

Głównym zastosowaniem robotów paletyzujących jest obsługa typowych palet przemysłowych. Dzięki temu wykorzystywane są w przemyśle (przy pakowaniu wyrobów), ale także spedycji. Praca robotów może być też łatwo dostosowana do aktualnych potrzeb; dedykowane aplikacje umożliwiają szybką regulację i zmianę takich czynników jak rozmiar palety oraz inne parametry. To eliminuje konieczność zakupu nowej maszyny lub komponentów w przypadku wdrożenia zmian w procesie paletyzowania. Dodatkowo roboty paletyzujące mogą być łatwo przystosowane do pozostałych rozwiązań funkcjonujących w firmie. Dzięki temu cały łańcuch produkcji zostaje zintegrowany.

Roboty paletyzujące w firmie – wydajne i bezpieczne rozwiązanie

Oszczędność czasu i wysiłku

Przy stosowaniu robotów paletyzujących rola operatora zostaje ograniczona do uruchamiania oraz kontroli pracy robota. Urządzenia te bowiem są zaprogramowane w taki sposób, by wykonywać konkretne czynności bez udziału człowieka.

Personel nie musi więc wykonywać monotonnych i powtarzalnych czynności, i może zostać łatwo przekwalifikowany. Operator robota paletyzującego nie musi posiadać wysokich kwalifikacji – wystarczy podstawowe przeszkolenie.

Bezpieczeństwo

Nowoczesne roboty paletyzujące wyposażone są w liczne systemy kontroli oraz bezpieczeństwa. To sprawia, że mogą łatwo współpracować z ludźmi.
Robot może także pracować w różnych warunkach – również takich, które są szkodliwe lub po prostu trudne bądź męczące dla człowieka.

Roboty paletyzujące to zaawansowane technicznie urządzenia o kompaktowej i wytrzymałej konstrukcji. Możliwość pracy w trudnych warunkach, brak pomyłek oraz łatwa integracja z innymi instalacjami sprawiają, że urządzenia te zdobywają coraz większą popularność nie tylko w wielkich zakładach produkcyjnych. Dodatkowo rozwiązania takie jak oprogramowanie firmy KOCH, oferującej pełne wsparcie na każdym etapie realizacji projektu ułatwia pomyślne wdrożenie systemów robotów. To z kolei sprawia, że koszty inwestycji szybko się zwracają, po czym zaczyna przynosić ona wyraźne zyski.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się