Gminy powiatu oleskiego drastycznie tracą mieszkańców. Ranking zmian demograficznych
Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota” przedstawiło najnowszy ranking¹ zmian demograficznych w latach 2004–2020. Niestety, zjawisko depopulacji dotyczy wszystkich gmin powiatu oleskiego.
– Przyglądamy się zjawisku bardzo ważnemu dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych – depopulacji oraz starzenia się ludności – piszą autorzy rankingu. – Wśród gmin szybko tracących ludność (powyżej 10 proc. w latach 2004–2020) dominują liczebnie gminy wiejskie, ale jest w tej grupie także 13 miast na prawach powiatu, w tym tak duże jak Łódź, Gliwice i Sosnowiec. Najwięcej, bo aż sześć, jest ich w województwie śląskim. A kto zyskuje mieszkańców? Przede wszystkim gminy graniczące ze stolicami regionów – są beneficjentami procesu rozlewania się miast.
Niestety, gminy naszego powiatu nie wypadają dobrze w rankingu. Mamy do czynienia ze zjawiskiem depopulacji w całym powiecie oleskim, o czym już kiedyś pisaliśmy. Zdecydowanie najgorzej sytuacja ma się w gminie Zębowice, gdzie w ciągu analizowanych lat ubyło ponad 13 procent mieszkańców! Jest nas coraz mniej, a powody są dwa: więcej ludzi umiera, niż się rodzi oraz więcej ludzi wyjeżdża, niż się sprowadza. Powiat oleski nie jest wyjątkiem w województwie, ponieważ wyludnia się całe województwo opolskie, które nie ma już nawet miliona mieszkańców!
Najlepiej wypada gmina Praszka, w której w analizowanym okresie ubyło “tylko” 4,33 procenta mieszkańców.
Oto jak przedstawiają się dane rankingowe w poszczególnych gminach. Znak przed liczbami oznacza niestety “minus”.
- Dobrodzień: -9,93%
- Gorzów Śląski: -8,67%
- Olesno: -7,16%
- Praszka: -4,33%
- Radłów: -8,47%
- Rudniki: -6,08%
- Zębowice: -13,35%
Czy da się ten trend odwrócić? Oczywiście tak, ale musiałyby nastąpić zdecydowane zmiany, aby trend zatrzymać, czyli wielodzietne rodziny i napływ mieszkańców, na przykład z zagranicy. Jakąś szansą byłaby inwestycja dużego kapitału w powiecie, który zapewniłby atrakcyjne miejsca pracy. Młodzi wyjeżdżają bowiem za lepszym chlebem, o czym pisali w niedawno przeprowadzonej ankiecie (w ramach projektu pilotażowego² Centrum Wsparcia Doradczego, dotyczącego większości gmin w powiecie). Wynika z niej, że tylko 23,7% chciałoby mieszkać w tej samej miejscowości, w której mieszka obecnie. Na emigrację poza województwo pragnie wybrać się aż 39,32%, w tym 16,5% za granicę.
Jeśli jednak drastyczne zmiany nie nastąpią, zjawisko depopulacji będzie miało się dobrze w powiecie oleskim. Co za tym pójdzie? Możliwe są zmiany podziału administracyjnego, o czym mówią również generalnie autorzy rankingu.
– Zmiany demograficzne w Polsce nie mają tak gwałtownego przebiegu, ale nie można wykluczyć, że silna depopulacja niektórych gmin może w przyszłości wymusić zmiany na mapie podziału administracyjnego poprzez likwidację gmin o najmniejszej i szybko zmniejszającej się liczbie ludności – można przeczytać w publikacji.
Damian Pietruska
1-Ranking dostępny jest tutaj: https://wspolnota.org.pl/fileadmin/news/Ranking_25-2021_Zmiany_demograficzne_2004-2020.pdf
2-https://olesno.pl/9514/10858/wyniki-badan-ankietowych-informacja-dla-mieszkancow.html
A jeszcze trzeba by dodać tych, którzy wyjechali bez wymeldowania
Podwyższyć ceny wynajmu mieszkań i obniżyć pensje. Na 100% wszyscy zostaną.
Gmina Dobrodzień znowu w czołówce. Jestem dumny z naszych władz i pracodawców.