Lokalny portal, który ma połączyć uczniów z przyszłymi pracodawcami

Lokalny portal, który ma połączyć uczniów z przyszłymi pracodawcami

Wyobraź sobie, że jesteś w klasie maturalnej szkoły średniej albo już skończyłeś szkołę i zastanawiasz się nad swoją przyszłością. Wyobraź sobie, że istnieje portal, na którym łatwo możesz znaleźć pracę w pobliżu miejscowości, w której mieszkasz. Martwisz się, że nie masz doświadczenia? To nic, te firmy szukają właśnie kogoś takiego jak Ty! Nawet jeśli chodzi tylko o wakacyjną pracę. Właśnie taki portal powstaje w powiecie oleskim, łączący młodych ludzi z lokalnymi pracodawcami.

To jednak nie wszystko. Aby platforma prawidłowa funkcjonowała, trzeba było stworzyć całą sieć połączeń. W tym projekcie mamy bowiem do czynienia ze współpracą szkół ponapodstawowych, szkolnych doradców zawodowych, Powiatowego Urzędu Pracy, lokalnymi firmami, a nawet z Publiczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Oleśnie.

– Powstający projekt to efekt pięcioletniej współpracy z siecią szkolnych doradców zawodowych i pracodawców, podczas której udało nam się zidentyfikować problemy i znaleźć rozwiązanie, które być może pomoże je rozwiązać – mówi Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie. – Jakie to problemy? Każdy miał swoje. Jako urząd pracy zbyt późno dowiadujemy się o tym, kto ma w przyszłości zasilić rejestr urzędu pracy. Z drugiej strony, szkolni doradcy zawodowi mają dobry kontakt z młodzieżą, ale nie do końca znają lokalny rynek pracy. Z kolei, pracodawcy narzekali na utrudniony kontakt ze szkołami i doradcami. Szukaliśmy więc takiego instrumentu, który pomógłby jak najwięcej tych problemów rozwiązać. Co ważne, ten projekt, to nasz innowacyjny pomysł, nie jest narzucony centralnie. Wręcz odwrotnie, mamy nadzieję, że inni zaczną go naśladować.

Wszystkim stronom tworzącym projekt zależy na tym, aby młodzież nie wyjeżdżała przy pierwszej okazji ze swoich miejscowości, bowiem pracy (być może całkiem atrakcyjnej) nie brakuje, a pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników.

– Ten projekt to wyjątkowa innowacja i połączenie narzędzi, które są nam w szkołach potrzebne – tłumaczy Anna Hiller-Janik z Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. – Projekt, który przewiduje stworzenie platformy dla uczniów pozwalającej kontaktować się z poziomu tzw. bezpiecznego z pracodawcą jest genialnym narzędziem i połączeniem tego, czego doradca potrzebuje. Szkolni doradcy zawodowi będą prowadzić ujednolicony system warsztatów, bowiem przeszli specjalne szkolenia i będą dysponowali wspólnym materiałem dydaktycznym. Chodzi o stworzenie łańcucha zależności w doradztwie zawodowym, który musi łączyć wszystkie elementy: uczniów, pracodawców, rodziców, nauczycieli i doradców.

Wiele lokalnych firm ma coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Z drugiej strony, w powiecie oleskim nie zainwestuje większa firma, jeśli nie będzie mogła znaleźć tu odpowiedniego zaplecza kadrowego. Dlatego w projekt chętnie włączyli się pracodawcy.

– Projekt nie jest przypadkowy, bo to efekt wieloletnich spotkań i rozmów. Podczas nich doszliśmy do konkluzji, że należy szukać rozwiązań a nie wymówek – mówi Radosław Gliński, dyrektor grupy Nestro w Starym Oleśnie, ale również reprezentujący oleski Cech Rzemiosł Różnych. – Spojrzenie w przyszłość dotyczy pracodawców, którzy stale planują dalszy rozwój przedsiębiorstw, a ten może się odbyć poprzez automatyzację procesów i zatrudnianie kolejnych kadr wykwalifikowanych pracowników albo pracowników, którzy dopiero będą się kwalifikować. Żeby jednak tego dokonać, trzeba tych pracowników poznać. Zauważyliśmy, że część pracodawców nie zna młodych osób, które dopiero wkraczają na lokalny rynek pracy. Czasami nie ma żadnych ścieżek pomiędzy młodymi a firmami, dzięki którym mogliby się spotkać. Wielu pracodawców nie znało również szkolnych doradców zawodowych, którzy pracują w powiecie oleskim. Młodzi ludzie nie znając lokalnych przedsiębiorstw, pójdą w świat. Czasami to dobrze, ale jeśli wyjeżdża stąd na przykład osiemdziesiąt procent młodych ludzi, to musimy zacząć bić na alarm, bo jako pracodawcy od jakiegoś czasu znajdujemy się w dość trudnej sytuacji. Należy więc znaleźć takie narzędzie, które pozwoli w łatwy sposób dotrzeć do młodych i przekonać ich do siebie. Program, który powstaje, ma te luki uzupełnić. Istnieją oczywiście portale, gdzie można umieszczać ogłoszenia z ofertami pracy, ale żaden z nich nie ma tak zindywidualizowanego podejścia do młodych osób. To będzie portal lokalny, co już pozwoli jeszcze lepiej skojarzyć pracodawcę z potencjalnym pracownikiem.

Projekt pilotażowy “Nowe spojrzenie – nowe możliwości – spojrzenie w przyszłość” realizowany jest ze środków Funduszu Pracy z rezerw Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt jest realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie wraz z partnerami: Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, Cechem Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie oraz Publiczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Oleśnie. Do innowacji przystąpiło 7 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu oleskiego: ZS Olesno, ZSEiO Olesno, ZSZ Olesno, I LO Praszka, ZSP Praszka, ZS Gorzów Śląski i ZS Dobrodzień.

W projekcie będą mogli uczestniczyć pełnoletni uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu oleskiego oraz pracodawcy z powiatu oleskiego poszukujący przyszłych pracowników. Wartość projektu wynosi niecałe 360 tysięcy złotych, a platforma ma wystartować z końcem lutego 2022 roku.

Szczegóły projektu zostały przedstawione podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w poniedziałek 20 grudnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oleśnie.

Damian Pietruska

Podziel się