Dlaczego warto zdecydować się na dach zielony?

Dlaczego warto zdecydować się na dach zielony?

Zielone dachy to coraz częściej spotykany widok w naszym zindustrializowanym świecie. Jest to nie tylko piękny sposób aranżacji przestrzeni, która w innym wypadku pozbawiona byłaby jakiegokolwiek znaczącego wydźwięku, ale również opcja, która pozwala uzyskać wiele praktycznych korzyści. Dokładne ich nakreślenie jest ważne dla zrozumienia, dlaczego warto inwestować w odrobinę zieleni na budynku.

Jak zielony dach wpływa na powietrze i przyrodę?

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w pokaźnych miastach, jest bardzo znaczące, czego efektem jest powstawanie wielu problemów ze zdrowiem. Smog jest zmorą, na którą odpowiedzią mogą być instalacje zielonych dachów.

Roślinność prowadzi do zwiększenia poziomu tlenu, pochłaniając przy tym nadmiar dwutlenku węgla. Niestety, w miastach bardzo trudno o wystarczającą ilość miejsc zazielenionych. Opcja dachów pokrytych florą, jeśli tylko byłaby stosowana na wielu budynkach, mogłaby zdecydowanie poprawić sytuację, z którą się aktualnie zmagamy.

Zieleń dachowa jest jednocześnie sposobem na utrzymanie bioróżnorodności. Postęp industrialny jest na tyle szybki, że wiele gatunków zwierząt nie jest w stanie zaadoptować się do zmniejszonej różnorodności roślinnej. Instalacja flory, do której dostęp miałyby zarówno owady, jak i ptaki, jest świetnym sposobem podtrzymania ciągłości ich gatunków.

W jaki sposób zielone dachy ujarzmiają pogodę?

Każdy doskonale zna upał, który występuje w centralnych częściach wielkich miast. To nieznośne gorąco może zostać skutecznie zminimalizowane dzięki zielonym dachom. Wszystko to dzięki fotosyntezie roślin, podczas której absorbują aż do 50% promieni słonecznych. Bezpośrednim tego skutkiem jest nie tylko produkcja tlenu, ale również obniżenie temperatury powietrza, gdyż nie następuje oddanie ciepła.

Nie tylko temperatura jest obniżana dzięki temu rozwiązaniu – dzieje się tak również z obciążeniami szczytowymi sieci kanalizacyjnych, co redukuje ryzyko powodzi. Dzieje się tak, ponieważ zieleń na dachu buforuje wodę zarówno poprzez rośliny, podłożę, jak i warstwę drenującą. Wszystko to sprawia, że dużo mniejsza ilość wody dopływa do kanalizacji.

Jakie jeszcze korzyści zapewniają zielone dachy?

Widać już, że flora dachowa jest świetnym rozwiązaniem, które ma szereg zalet. Warto wiedzieć, że nie ograniczają się one jedynie do środowiska naturalnego. W korzyściach znajdują się również czysto ekonomiczne, jak i praktyczne powody, dla których warto zainwestować w ten system.

Dlaczego warto postawić na zielony dach?

  • Zmniejszenie potrzeby używania klimatyzacji – z racji na działanie obniżające temperaturę powietrza, środek budynku latem nie będzie już tak upalny, co przełoży się na mniejsze koszta związane z klimatyzacją.
  • Podniesienie wartości rynkowej budynku – estetyczna przewaga nad innymi budynkami, jak i mniejsze koszta eksploatacyjne budynku, sprawiają, że wartość budynku wzrasta.
  • Tworzenie warstwy ognioodpornej – naturalna wilgoć flory na dachu zabezpiecza przed możliwością powstania pożaru w jego okolicach.

Jak widać, zielone dachy Soprema mają multum pozytywów, dzięki którym ten wydatek bardzo szybko przemieni się na zdrowotne, jak i ekonomiczne korzyści. Szukając kogoś, kto zajmie się ich instalacją, warto postawić na specjalistów, których historia sięga już ponad 100 lat. Ich technologia zwana Sopranature pozwala na instalację mat, które mają niemal w pełni rozwinięte struktury roślinne, co przekłada się na natychmiastowe otrzymanie efektów, których pragniemy.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się