Badanie Holtera – na czym polega?

Badanie Holtera – na czym polega?

Jednym z bezinwazyjnych i bezbolesnych sposobów na ocenienie pracy narządu mięśnia sercowego jest wykonanie badania Holtera EKG. Dostarcza ono wielu istotnych informacji dotyczących prawidłowego funkcjonowania jednego z najważniejszych narządów. Całodobowa rejestracja czynności serca pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, na czym polega Holter EKG, jakie są wskazania do wykonania badania.

Czym jest i na czym polega badanie Holtera?

Tradycyjne badanie EKG trwa zaledwie kilka minut, co jest jednak niewystarczające do wychwycenia nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego. W celu wykrycia zaburzeń i arytmii tego narządu wykonuje się badanie Holtera. Polega ono na całodobowym monitorowaniu pracy serca w sposób bezinwazyjny i bezbolesny dla pacjenta. Odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia o niewielkich wymiarach wyposażonego w elektrody podłączane do ciała. Sprzęt jest zawieszany na szyi pacjenta lub przypinany do jego paska, a na klatce piersiowej umieszcza się elektrody przewodzące impulsy elektryczne. Każda elektroda jest zakończona przyssawkami, co umożliwia stabilne umieszczenie na skórze, bez ryzyka ich odklejenia na skutek wykonywania ruchów przez pacjenta. Urządzenie przez cały czas trwania badania monitoruje pracę mięśnia sercowego, zapisując wszystkie dane w pamięci, które zostaną potem wyświetlone na komputerze w postaci przejrzystych wykresów. Elektrody wychwytują każde zaburzenie w pracy mięśnia sercowego.

Co warto wiedzieć o badaniu Holtera EKG?

Holter EKG jest badaniem, w przypadku którego pacjent nie musi stosować specjalnej diety ani unikać aktywności fizycznej. Może normalnie funkcjonować, uprawiać sport. Jest to wręcz wskazane, aby wyniki były miarodajne i odzwierciedlały rzeczywistą pracę mięśnia sercowego, jego reakcje na wykonywane czynności dnia codziennego. Pacjent musi pamiętać jedynie o tym, aby nie brać kąpieli/prysznica, mając podłączone elektrody. Nie wolno ich ściągać samodzielnie, muszą być założone przez całą dobę, monitorując pracę serca w sposób nieprzerwany, także w czasie spoczynku nocnego. Pacjent podczas badania Holtera powinien zachowywać się normalnie, prowadzić szczegółowy dzienniczek, w którym będzie zapisywać pojawiające się dolegliwości.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania Holtera są różnego typu problemy kardiologiczne. Warto je wykonać w przypadku zasłabnięć, omdleń, zawrotów głowy, kołatania serca, choroby wieńcowej, stanów po zawale serca, arytmii, leczenia antyarytmicznego, wszczepionego rozrusznika serca. W trakcie Holtera nie można używać urządzeń elektrycznych, które mogłyby zakłócić pracę sprzętu służącego do monitorowania rytmu mięśnia sercowego. Na koniec otrzymane wyniki zapisane na Holterze są porównywane przez lekarza z obserwacjami pacjenta. Na podstawie tych danych lekarz będzie w stanie ocenić kondycję mięśnia sercowego pacjenta, postawić prawidłową diagnozę i dobrać skuteczną metodę leczenia.

Artykuł stworzony we współpracy z Medyk Online


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się