Cysterna z gazem zablokowała ruch na drodze krajowej

Cysterna z gazem zablokowała ruch na drodze krajowej

W piątek 4 lutego około godziny 7.20 na drodze krajowej nr 42 w Rudnikach, na prostym odcinku drogi, cysterna przewożąca propan, zjechała do przydrożnego rowu i przewróciła się na bok. Działania służb trwały do godziny 2.00 w nocy następnego dnia!

Nie doszło do rozszczelnienia się naczepy, uszkodzony został natomiast zbiornik z paliwem w samochodzie ciężarowym.

– W pierwszej fazie działań naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wyznaczenie strefy zagrożenia oraz wypompowanie i neutralizacja ropy, która w wyniku rozszczelnienia zbiornika wydostawała się na ziemię – czytamy na profilu OSP Rudniki. – W późniejszej fazie działań naszym zadaniem przy współudziale Gminy Rudniki było informowanie mieszkańców znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie o możliwej ewakuacji na czas podnoszenia cysterny i przepompowywania gazu do drugiego zbiornika. Ostatecznie, po określeniu przez dowództwo akcji strefy zagrożenia, naszym zadaniem było ewakuowanie mieszkańców z czterech domów.

Kierujący ciężarówką nie odniósł żadnych obrażeń.

Do czasu przepompowania gazu do innej cysterny i wyciągnięcia zestawu z rowu, droga krajowa była całkowicie zablokowana, a policjanci kierowali ruch na objazdy.

Na miejsce wezwano między innymi Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego „Kędzierzyn-Koźle”, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego „Dąbrowa Górnicza”, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego „Brzeg” oraz dźwig z JRG 10 Warszawa. W akcji uczestniczyli również strażacy z JRG Olesno, OSP Rudniki, OSP Żytniów, OSP Praszka i OSP Kowale.


*- Zdjęcia: KPP Olesno.
Podziel się