Lawaterz – rodzaje zdobień i metali użytych do wytworzenia

Lawaterz – rodzaje zdobień i metali użytych do wytworzenia

Kapłani zawsze obmywają swe dłonie podczas przygotowywania darów. Używają do tego specjalnego przedmiotu, który nazywa się lawaterz. Często posiada on piękne zdobienia, które zachwycają nasze oczy. Jakie jest jednak jego dokładne zastosowanie? Z czego jest produkowany? Za moment dowiecie się wszystkiego.

Czym jest lawaterz?

Lawaterz, zwany również lawabo czy lawatorium, to naczynie liturgiczne, które stosuje się podczas mszy świętej. Jest to metalowy dzbanek. Napełnia się go wodą i stawia wraz z małych rozmiarów miseczką wykonaną ze szkła bądź metalu. Oferta dostępnych lawaterzy jest bardzo bogata – każdy prezentuje odmienne, zachwycające zdobienia. Koniecznie sprawdź ofertę na holyart.pl.

Zastosowanie

Lawabo znajduje swe zastosowanie w czasie Mszy świętej, podczas przygotowywania darów, kiedy kapłan obmywa swoje palce. Lawaterz jest wtedy trzymany przez ministranta, który polewa wodą ręce księdza. Do wytarcia mokrych dłoni używa się niewielkiego ręczniczka z białego płótna złożonego w harmonijkę.

Kapłan, przed umywaniem rąk, pochyla się przed ołtarzem i wypowiada następujące słowa: „Przyjmij nas Panie, stojących przed Tobą w duchu pokory i z sercem skruszonym; niech nasza ofiara tak się dzisiaj dokona przed Tobą, Panie Boże, aby się Tobie podobała.”. Następnie, już podczas wykonywania czynności, ksiądz mówi: „Obmyj mnie, Panie, z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego.”. 

Słowa wypowiadane podczas obmywania rąk wskazują na cel tego działania – kapłani polewają wodą swe dłonie na znak swego duchowego oczyszczenia. Jest to przygotowanie do zmycia nieczystości jeszcze przed obcowaniem z konsekrowaną, uświęconą Eucharystią. Jest to swego rodzaju akt pokory oraz szacunku, który należy oddać Bogu. 

Początkowo jednak wymiar samej ceremonii był czysto praktyczny. Dawniej, w czasie procesji z darami, w ręce kapłana składano mięso, płody rolne, jak również mniejsze zwierzęta – w związku z tym, musiał on obmyć swe ręce przed rozpoczęciem kolejnej części liturgii. Dopiero z czasem czynność ta nabrała symbolicznego znaczenia.

Lawaterz – rodzaje zdobień

Jeśli chodzi o zdobienia na lawaterzu, to dostępnych jest wiele niezwykłych wzorów. Możemy wyróżnić zarówno proste naczynia liturgiczne, których powierzchnia jest polerowana i gładka, jak również te ręcznie zdobione, które zachwycają wzrok. 

Lawabo, które posiadają oryginalne zdobienia, znacząco się wyróżniają dzięki swemu artystycznemu wykończeniu. Można zobaczyć lawaterze z wyjątkowymi uchwytami – różnymi ich kształtami i grubością. Warto również zwrócić uwagę na sposób wykonania reliefu. Niektóre są pełne zdobień, a inne zostały wykonane poprzez radełkowanie, czyli wygniatanie na powierzchni wzorów w postaci linii, co nadaje całości zestawu blasku oraz elegancji. 

Lawaterz – rodzaje metali do wytworzenia

Poznaliśmy już zastosowanie lawaterza, jak również rodzaje jego zdobień – teraz przyszedł czas na wyjaśnienie, z czego on powstaje. Do wytworzenia lawabo wykorzystuje się głównie mosiądz, chociaż dostępne są również produkty wytworzone ze szkła – wykonane z prawdziwego kryształu, wyglądające niezwykle elegancko i delikatnie. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest produkt, jak również na to, gdzie został wyprodukowany – niezwykłymi wyrobami są lawaterze rzemieślniczo zrealizowane w mniejszych firmach z długą historią oraz doświadczeniem w obróbce metalu. Od takich kwestii zależy to, czy otrzymamy produkt o odpowiedniej, zadowalającej nas jakości. 

Mosiądz, z którego zwykle wykonywane są lawaterze, to stop miedzi i cynku. Jego niezwykle istotnymi zaletami są plastyczność, odporność na korozję, a także ciągliwość – jest dzięki temu łatwy do plastycznej obróbki. Co interesujące, jest on wytrzymalszy od brązu.

W warunkach pokojowych przyjmuje on pomarańczowo-żółtą barwę. Przy wytwarzaniu lawaterzy stosuje się jednak również pozłacany bądź posrebrzany mosiądz – dzięki temu lawabo dostępne są w srebrzystych czy złotych odcieniach. Są również produkty wyprodukowane z mosiądzu niklowanego – to stop miedzi, cynku oraz niklu z dodatkiem manganu. Posiada piękny, srebrzysty kolor i z tego względu jest często zwany nowym srebrem bądź argentanem.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się