• Home »
  • Informacje »
  • Uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Dzięki specustawie uchodźcy uzyskają dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczeń 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wnioski będą mogli składać po uzyskaniu numeru PESEL, konta w banku oraz polskiego numeru telefonu.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwraca uwagę, że dzięki ustawie uchodźcy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, a ZUS już wkrótce uruchomi opcję elektronicznego składania wniosków w języku ukraińskim.

– Uciekający z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce. Jednak żeby skutecznie złożyć wniosek niezbędne będzie posiadanie specjalnego numeru PESEL, założenie rachunku bankowego oraz polski numer telefonu – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim. Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Pracownicy opolskich placówek ZUS będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że system wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Podkreśla, że instytucja ma w tym zakresie bogate doświadczenie. Będzie to bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych.

Dodaje też, że specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę.

– Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju – uważa prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


*- Informacja: ZUS.

Podziel się