Pomnik Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu zyskał nowe życie

Pomnik Powstańców Śląskich w Dobrodzieniu zyskał nowe życie

Pomnik Powstańców Śląskich w postaci obelisku w Dobrodzieniu został wyremontowany, a symboliczne odsłonięcie nastąpiło we wtorek 22 marca.

Remont pomnika został zakończony już pod koniec grudnia ubiegłego roku, a inwestycja została wykonana dzięki dofinansowaniu fundacji Orlen i programowi “Czuwamy! Pamiętamy!”. Gmina otrzymała na ten cel siedem tysięcy złotych, a koszt całkowity zamknął się w kwocie ponad dwunastu tysięcy złotych.

dsc08559– Chcieliśmy zdążyć z remontem na obchody stulecia III Powstania Śląskiego i w 2020 roku złożyliśmy jeden z projektów, ale wtedy nie uzyskaliśmy dofinansowania. Zakres prac okazał się większy niż pierwotnie przewidywaliśmy, bo po rozebraniu zewnętrznych płyt, okazało się, że kamień stoi właściwie na śmieciach, na cegłówkach i grozi zawalaniem, więc robót nam przybyło. Dla Dobrodzienia to miejsce szczególne, upamiętniające Powstańców Śląskich, ale nie tylko. Ten obelisk jest dla nas miejscem, które może jednoczyć wokół walki o szeroko pojętą wolność – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia.

Obelisk stoi przy ulicy Oleskiej w Dobrodzieniu, tuż obok Zespołu Szkół, który opiekuje się tym miejscem pamięci.

dsc08508– Jako szkoła opiekujemy się tym miejscem, również w takich prozaicznych czynnościach, jak wygrabienie liści czy zapalenie zniczy podczas ważnych okazji. To jednak przede wszystkim miejsce, które przypomina o historycznych wydarzeniach – mówi Joachim Wloczyk, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrodzieniu. – Jako nauczyciel historii staram się, aby mówiąc o czasach współczesnych, czyli powiedzmy od końca IX wieku, pokazywać jaki był udział lokalnej społeczności w historii. Młodzież musi poczuć, że ziemia dobrodzieńska czy każdy inny region, nigdy nie był oderwany od wielkich wydarzeń historycznych. Podczas lekcji staram się prezentować fragmenty pamiętników ludzi pochodzących z naszego terenu, pokazywać zdjęcia czy różnego rodzaju artefakty historyczne – uważam, że tylko w ten sposób można dotrzeć do młodzieży. Budynki w Dobrodzieniu również mają swoją historię, bowiem powstały z jakiegoś powodu i zawsze dbam o to, żeby młodzież o tym wiedziała. To tyczy się również obelisku, który dzisiaj był ponownie otwierany, żeby wytłumaczyć dlaczego on tam stoi. Uczę, jakie było nastawienie mieszkańców Dobrodzienia do Powstań Śląskich czy plebiscytu, bo nasi ludzie również brali w tych wydarzeniach udział.

Podczas otwarcia nie mogło zabraknąć przedstawicieli wojska.

– Każde miejsce takiego formatu jest ważne, bo wartość życia, każdego kto zginął w obronie ojczyzny, była taka sama w Dobrodzieniu, jak na przykład w Opolu czy Warszawie. Wydaje mi się, że społeczność lokalna musi mieć takie miejsce, by móc kultywować naszą wolność i niepodległość – ocenia płk. Dariusz Kaminiów, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu.

Damian Pietruska

Podziel się