W Pludrach powstanie remiza strażacka. Łopaty symbolicznie już wbite!

W Pludrach powstanie remiza strażacka. Łopaty symbolicznie już wbite!

Dla strażaków z Pluder budowa remizy to prawdziwy przełom. Dotychczas wezwani do akcji druhowie zbierali się i wyjeżdżali z prywatnej posesji, a dwa pojazdy strażackie stały na dworze. Podczas mrozów trzeba było z nich spuszczać wodę, a sprzęt przed każdą akcją ładować do samochodu. Budowa całkowicie nowej remizy w Pludrach ma być zakończona jeszcze w tym roku.

– Budowa remizy to dla naszej jednostki oczywisty przełom – ocenia Sebastian Grabinski, naczelnik OSP Pludry. – Obecnie, cały sprzęt znajduje się u mnie na prywatnej posesji w garażu. Dwa nasze samochody stoją na dworze, co rodzi spore problemy. Przykładowo, obecnie mamy zatankowane samochody, ale za dwa dni zapowiadane są mrozy, więc musimy znowu spuścić z nich całą wodę, żeby je dobrze zabezpieczyć. Sprzęt musimy ładować przed każdym wyjazdem, bo w obawie przed kradzieżą, nie zostawiamy wszystkiego na samochodach. W przypadku wezwania zbieramy się u mnie w budynku i wyjeżdżamy z prywatnej posesji.

Mimo tak wielu niedogodności, jednostka w Pludrach rozwija się prężnie, a jej dumą są liczne młodzieżowe drużyny pożarnicze.

dsc08585– Nasza jednostka została reaktywowana siedem lat temu. Mamy 29 przeszkolonych druhów, którzy mogą brać bezpośredni udział w działaniach, a ogólnie w jednostce działa 36 osób. Jeśli chodzi o młodzieżowe drużyny pożarnicze, z tego co się orientuję, przodujemy w gminie. W młodzieżowej drużynie pożarniczej mamy 20 druhów, w tym roku utworzyliśmy także dziecięcą drużynę pożarniczą i mamy w niej zapisanych 18 dzieci – wylicza Patrycja Grabinska, prezes OSP Pludry.

Gmina Dobrodzień uzyskała na tę inwestycję dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości niemal 900 tysięcy złotych, a umowa z wykonawcą opiewa na prawie 1,4 miliona złotych.

– W nowej remizie będą znajdować się dwa garaże, zaplecze socjalne, czyli szatnie, toalety, prysznic i mała sala, gdzie można przeprowadzić na przykład odprawę. Świetlica strażaków będzie znajdować się w budynku naprzeciwko remizy, czyli tak jak dotychczas. Otwarcie planujemy jeszcze w tym roku, jesienią – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia.

dsc08581Symbolicznego wbicia łopaty, dokonano we wtorek 29 marca, a oprócz władz samorządowych i przedstawicieli strażaków, na wydarzeniu pojawił się Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

– W kampanii wyborczej, kandydując na posła, obiecałem, że jeśli wygram wybory, to moim punktem honoru będzie powstanie tej remizy. Słowa dotrzymuję, znalazły się na to środki finansowe, dzięki czemu zupełnie od zera powstaje remiza strażacka, która jest bardzo potrzebna – mówi Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

Damian Pietruska

Podziel się