Uczniowie oleskiego “Ogólniaka” z czwartym miejscem w Polsce

Uczniowie oleskiego “Ogólniaka” z czwartym miejscem w Polsce

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie zaliczyli historyczny wynik w krajowym finale ósmej edycji olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

8 kwietnia w wielkim finale wiedzy o polskim systemie ubezpieczeń społecznych mierzyło się 17 trzyosobowych zespołów – zwycięzców etapu wojewódzkiego. W teście można było zdobyć maksymalnie 30 punktów. Przy równej ilości punktów o miejscu drużyny decydował czas rozwiązania testu. O tym jak wysoki i wyrównany był poziom tegorocznego finału świadczy fakt, że aż trzy zespoły zdobyły 29 punktów na 30 możliwych.

Najlepszy wynik w historii olimpiady zanotowali reprezentanci Opolszczyzny. Zajęli czwarte miejsce w Polsce. Warto podkreślić, że w zeszłorocznym ogólnopolskim finale olimpiady przywilej reprezentowania regionu mieli uczniowie tej samej szkoły średniej z Olesna i to w podobnym składzie. Wtedy wiedza Oleśnian została wyceniona na 10 miejsce. Opiekunem i nauczycielem prowadzącym oleskich olimpijczyków jest Aneta Hunko, nauczyciel przedsiębiorczości i ekonomii.

– Uczniowie pierwszego oleskiego liceum: Agnieszka Rzeźniczok, Marta Penczok i Maciej Jankowski wykazali się wiedzą równą medalistom, bo zdobyli 29 punktów czyli tyle samo ile zespoły z drugiego i trzeciego miejsca. Swój test rozwiązali nieco wolniej niż konkurenci, a regulamin jest nieubłagany i przy równej liczbie punktów decyduje czas rozwiązania testu. Czwarte miejsce w krajowym finale to najlepszy wynik osiągnięty przez reprezentację regionu od początku organizowania przez Zakład „Lekcji z ZUS” – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Reprezentacja województwa opolskiego na finał krajowy wyłoniła się w wyniku rozgrywki na etapie wojewódzkim. W tej potyczce wzięło udział 17 szkół średnich z regionu, a uczniowie z Olesna wykazali się największym bagażem wiedzy. Natomiast w tegorocznym projekcie „Lekcje z ZUS” (edycja 2021/2022) zaangażowanych było aż 530 uczniów z 21 szkół ponadgimnazjalnych z Opolszczyzny.

Finał Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” to całoroczne ukoronowanie projektu „Lekcje z ZUS”. Jego celem jest propagowanie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród młodzieży. Od roku szkolnego 2021/2022 Olimpiada organizowana przez ZUS jest na liście konkursów przedmiotowych Ministerstwa Edukacji i Nauki. To oznacza, że laureaci i finaliści olimpiady są zwolnieni z części egzaminu zawodowego w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości. W tym roku do olimpiady przystąpiła rekordowa liczba ponad 35 tys. uczniów z 947 szkół z całego kraju.

W tym roku w finale krajowym tryumfowały przedstawicielki Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, które jako jedyne zdobyły maksymalną liczbę punktów. Drugie miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku, a trzecie uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej, reprezentujący województwo małopolskie.


*- Informacja: ZUS, zdjęcie Fotodedyk.

Podziel się