Złoty przepis na lava cake!

Złoty przepis na lava cake!

Lava cake doczekała się już wielu wersji i przeróbek, różnych przepisów i różnych sposobów pieczenia (także w mikrofalówce). Jednak bez względu na sposób w jaki przygotujesz to ciasto, możesz mieć pewność, że będzie przepyszne. My proponujemy taki przepis.

Jak zrobić lava cake?

Lava cake to ciasto, którego pochodzenie nadal nie jest znane. Francuzi twierdzą, że to oni je wymyślili, a Amerykanie upierają się, że to ich zasługa. Nieistotne jednak, kto skomponował ten pyszny deser. Najważniejsze, że można przygotować go w kilka minut. Jeśli tylko masz odpowiednie składniki i chęci na coś słodkiego, lava cake to twój deser. Zrobisz go z nami bez większego problemu. Czego potrzebujesz?

  • tabliczkę czekolady
  • 40 gramów mąki
  • 40 gramów cukru
  • 3 jajka
  • 60 gramów masła

Oczywiście masło możesz zastąpić olejem, natomiast jajka aquafabą, gdy zależy ci, by ciasto było wegańskie. Jeśli jednak możesz zostawić jajka w przepisie, zrób to. Dzięki nim ciasto jest bardziej wilgotne i pięknie się piecze. Jak zrobić idealne lava cake?

Lava cake – pieczenie

Jak zrobić lava cake? To prostsze niż ci się wydaje. Zacznij od przygotowania naczyń do pieczenia. To tak zwane kokilki, a zatem niewielkie naczynia żaroodporne. Wysmaruj je niewielką ilością masła, by ciasto odchodziło bez problemu. Teraz rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej. Mieszaj co jakiś czas aż do całkowitego rozpuszczenia. Dodaj do niej 20 gramów masła i czekaj, aż składniki się połączą. Do oddzielnej miski wbij jajka i dodaj do nich cukier. Ubijaj, aż całość się połączy, a masa będzie puszysta. Cukier musi się rozpuścić. Gdy czekolada będzie już gotowa (i odrobinę wystygnie), przelej ją do naczynia z jajkami. Rób to powoli i delikatnie mieszaj w trakcie wlewania. Teraz dodaj mąkę i znowu wymieszaj. Całość powinna być lekko płynna, jednolita. Teraz przełóż ciasto do kokilek. Pamiętaj, że lava cake urośnie, dlatego ciasto wlej do ⅔ wysokości. Włóż kokilki do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni. Piecz ciasto przez 7 minut. Jeśli góra będzie wyglądać dobrze – będzie zwarta i przypieczona – wyciągnij lava cake z piekarnika. Dłuższe trzymanie ciasta sprawi, że w środku także się zetnie. A przecież ma być płynne! Po ostudzeniu deseru możesz go zajadać.

Lava cake może zostać w kokilce, jednak najlepiej, jeśli uda Ci się obrócić naczynie do góry nogami i wyciągnąć ciasto na talerzyk. Podawaj lava cake ze świeżymi owocami.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się