• Home »
  • Informacje »
  • Do końca kwietnia trzeba złożyć wniosek o 500 plus, aby nie było przerwy w wypłacie

Do końca kwietnia trzeba złożyć wniosek o 500 plus, aby nie było przerwy w wypłacie

Do końca kwietnia trzeba złożyć wniosek o 500 plus, aby nie było przerwy w wypłacie

Rodzice bądź opiekunowie, którzy chcą uniknąć przerwy w otrzymywaniu pieniędzy w ramach 500+, powinni złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy do 30 kwietnia.

– Już od 1 lutego tego roku rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie wypłat z programu “Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy, czyli od czerwca bieżącego roku do końca maja 2023 roku. Do tej pory Opolanie wysłali do ZUS na ten okres już 71 tysięcy wniosków na 109,5 tysięcy dzieci. W całej Polsce wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niemal 3,3 miliony wniosków na prawie 5,1 milionów dzieci – wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS przypomina, że jeśli prawidłowo wypełniony wniosek trafi do Zakładu do końca kwietnia, to rodzice otrzymają świadczenie do 30 czerwca. Przepisy przewidują, że wniosek złożony do kwietnia musi zostać załatwiony najpóźniej do czerwca, złożony w maju – do lipca, w czerwcu – do sierpnia, w lipcu – do września, a w sierpniu – do października danego roku. Załatwienie oznacza rozpatrzenie i wypłatę świadczenia na konto wnioskodawcy.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać do ZUS tylko drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Empatia lub w bankowości elektronicznej. Również pisma, informacje i decyzje w sprawie wniosku będą przekazywane w formie elektronicznej – wyłącznie na PUE ZUS. Gdy pojawi się tam ważna informacja o 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie SMS lub na e-maila.

Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Od początku 2022 roku obsługę tzn. przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków oraz przyznawanie świadczenia wychowawczego przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


*- Informacja: ZUS.

Podziel się