• Home »
  • Informacje »
  • Najbogatszy i najbiedniejszy emeryt na Opolszczyźnie (stawki). Kiedy warto przejść na emeryturę?

Najbogatszy i najbiedniejszy emeryt na Opolszczyźnie (stawki). Kiedy warto przejść na emeryturę?

Najbogatszy i najbiedniejszy emeryt na Opolszczyźnie (stawki). Kiedy warto przejść na emeryturę?

Planujesz przejście na emeryturę? Przeczytaj od czego zależy wysokość świadczenia i sam zdecyduj, kiedy wybrać odpowiedni moment na złożenie wniosku.

Dłużej znaczy więcej

Prawo do emerytury na tzw. nowych zasadach zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Wniosek o emeryturę można złożyć już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Co decyduje o wysokości świadczenia?

– Recepta na zadowalającą emeryturę nie jest skomplikowana. Im wyższa jest nasza pensja, im dłużej pracujemy i składkujemy, a odwlekamy moment przejścia na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Nasz kapitał na koncie w ZUS rośnie, a to co gromadzimy jest cyklicznie waloryzowane, więc rośnie też podstawa do wyliczenia naszego świadczenia – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Ponadto każdy miesiąc pracy po osiągnieciu powszechnego wieku emerytalnego sprawia, że zmniejsza się statystyczne średnie dalsze trwanie życia wnioskodawcy, więc podstawa obliczenia emerytury jest dzielona na mniejszą liczbę miesięcy. W praktyce, każdy miesiąc opóźnienia z decyzją o złożeniu wniosku o wypłatę emerytury powoduje, że realnie będzie ona wyższa.

Opolskie naj…

W województwie opolskim emerytów najzamożniejszych i tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia dzieli ogromna różnica. Skąd się bierze? Właśnie z różnicy z wartości składek zgromadzonych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Wysokość pensji, dłuższy staż pracy, legalne, a więc oskładkowane zatrudnienie oraz moment przejścia na emeryturę. To w skrócie najistotniejsze elementy wpływające na wysokość świadczenia.

Obecnie rekordzistami w regionie są panowie. Najlepiej „wynagradzany” przez opolski ZUS dostaje miesięcznie na rękę ponad 17,1 tys. zł. Kolejny otrzymuje przelew w wysokości niemal 15,3 tys. zł, a na trzecim miejscu jest mężczyzna, którego rachunek bankowy jest co miesiąc zasilany kwotą ponad 13,6 tys. zł. Najniższa przyznana i wypłacana obecnie emerytura na Opolszczyźnie to zaledwie 65 groszy. Otrzymuje ją kobieta. Kolejne dwie są niewiele wyższe, bo wynoszą 1,7 zł (mężczyzna) i 2,14 zł (kobieta).

W Polsce zwiększa się grono emerytów, którzy otrzymują emerytury niższe niż najniższa gwarantowana w danym okresie. W takiej sytuacji są ci, którzy nie wypracowali przepisowo wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, by podnieść im wyliczone świadczenia do progu ustawowej minimalnej emerytury. Dla mężczyzn ten czas to co najmniej 25 lat, a dla kobiet minimum 20 lat.

W grudniu 2021 r. w całej Polsce ZUS wypłacał 337,6 tys. emerytur tzw. nowosystemowych w wysokości niższej niż ustawowa wysokość minimalnej emerytury (od 1 marca 2021 r. do końca kwietnia 2022 r. minimalna emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto). Było to około 9,5 proc. ogółu przyznanych i wypłacanych wówczas przez ZUS emerytur. W gronie pobierających ten rodzaj świadczeń dominowały wówczas kobiety, które stanowiły aż 81,6 proc. Z każdym rokiem rośnie jednak odsetek mężczyzn, którym wyliczana jest emerytura poniżej progu minimalnej w danym okresie świadczeniowym.

– W skali kraju najmniej osób pobierających emerytury poniżej poziomu minimalnej mieszka na Opolszczyźnie. To 2,4 procent wszystkich świadczeniobiorców. Za to średnia wysokość takiego świadczenia w regionie była wyższa niż średnia w kraju. W województwie opolskim oscylowała na poziomie 834 zł brutto, podczas gdy w Polsce było to nieco ponad 826 złote – wylicza Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Doradca wyjaśni

Zanim złożysz wniosek o emeryturę, warto skorzystać z wiedzy doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Doradca wyliczy w kalkulatorze emerytalnym symulację wysokości emerytury i pokaże, o ile będzie wyższa, jeśli będziesz dalej pracować.

Co ważne, 20 kwietnia br. kalkulator emerytalny został zaktualizowany m.in. o nowe założenia makroekonomiczne i nową tablicę średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn, która obowiązuje do 31 marca 2023 r. Symulacja świadczeń w kalkulatorze przed 20 kwietnia była inna niż teraz. Dlatego przed podjęciem decyzji w sprawie wyboru miesiąca przejścia na emeryturę warto skorzystać z wizyty u doradcy. Po usługi konsultanta emerytalnego można sięgnąć nie wychodząc z domu, w ramach wideokonferencji czyli e-wizyty.

Kiedy złożyć wniosek?

Jeśli zdecydujesz się zakończyć aktywność zawodową i planujesz przejść na emeryturę, to warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca tego miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymasz za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Jeśli natomiast rozwiążesz umowę ostatniego dnia miesiąca i złożysz wniosek o emeryturę ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.

Data złożenia wniosku o emeryturę ma znaczenie dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego. Najlepiej wniosek złożyć po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze czyli korzystniejsze.

Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto pamiętać, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ kwartał, a nawet miesiąc, w którym składamy wniosek. Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa.

Każdy sam musi rozważyć, co bardziej mu się opłaca.


*- Informacja: ZUS.

Podziel się