• Home »
  • Informacje »
  • Budowa obwodnicy ma być przełomem dla oleskich terenów inwestycyjnych. Spotkanie przedsiębiorców

Budowa obwodnicy ma być przełomem dla oleskich terenów inwestycyjnych. Spotkanie przedsiębiorców

Budowa obwodnicy ma być przełomem dla oleskich terenów inwestycyjnych. Spotkanie przedsiębiorców

W środę 29 czerwca w restauracji “U Wąsińskich” w Świerczu, Urząd Miejski w Oleśnie zorganizował spotkanie dla oleskich przedsiębiorców, na którym omawiano korzyści inwestowania w strefie inwestycyjnej oraz przedstawiono, z jakiej pomocy mogą skorzystać właściciele firm.

Na spotkaniu skupiono się między innymi na terenach inwestycyjnych w Świerczu przy ulicy Leśnej.

dsc00928– Wszystkie działki gminne są wyprzedane, ale nie wszystkie są jeszcze zabudowane z powodu pandemii i pewnej ostrożności przedsiębiorców. Niektórzy z nich muszą przeredagować kosztorysy, bo sytuacja zmieniła się diametralnie na niekorzyść – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

Do sprzedania jest 21 hektarów należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– To tereny tuż obok pierwszej części oleskiej strefy. To tereny KOWR-u, czyli skarbu państwa i są proste do sprzedaży. Są umieszczone przy wszystkich głównych mediach, więc mają całą infrastrukturę potrzebną przedsiębiorcom – mówi Jacek Bialik, wiceprezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zainteresowana tymi terenami ma być między innymi włoska firma z branży automotive. Budowa obwodnicy Olesna ma zwiększyć wartość oleskich terenów.

– Powstająca droga krajowa S11 w Oleśnie, łącząca duże ośrodki, jak na przykład Poznań i Górny Śląsk może być przełomem dla oleskiej strefy. To spowoduje napływ kolejnych przedsiębiorców, szczególnie tych spoza Olesna, dlatego że widzimy tendencję na Śląsku, że jest coraz mniej terenów inwestycyjnych i przedsiębiorcy szukają miejsc poza głównymi ośrodkami. Tam miejsca się po prostu wyczerpały. Potrzeba lat, żeby nowe tereny utworzyć, a na Opolszczyźnie strefy są już przygotowane – mówi Jacek Bialik.

Najważniejszym elementem spotkania była prezentacja przedstawicieli Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dotycząca obowiązujących od 1 stycznia 2022 roku nowych warunków inwestowania w Gminie Olesno i możliwości skorzystania z ulg podatkowych w podatku CIT lub PIT.

Po zmianie przepisów nowi inwestorzy zamierzający ulokować swoje przedsięwzięcia na terenie Gminy Olesno, mogą w uprzywilejowany sposób skorzystać z nowych regulacji. I tak wymagana minimalna wartość nakładów, które muszą oni ponieść wynosi odpowiednio:

  •  10 mln PLN (duży przedsiębiorca),
  • 1 mln PLN (średni przedsiębiorca),
  • 0,5 mln PLN (mały przedsiębiorca),
  • 0,2 mln PLN (mikro przedsiębiorca).

Z tych kwot do odzyskania w okresie od 12-15 lat będzie kwota:

  • 40 % (duży przedsiębiorca),
  • 50 % (średni przedsiębiorca),
  • 60 %(mały przedsiębiorca),
  • 60 %(mikro przedsiębiorca).¹

– To duża pomoc dla firm. Zamiast płacić spory podatek, można pieniądze przeznaczyć na kolejne inwestycje – mówi Jacek Bialik.

Podczas spotkania wystąpili między innymi Maciej Flank, z Powiatowego Urzędu Pracy, Przemysław Ekiert, przedstawiciel firmy consultingowej Nexum, Waldemar Janeczek, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział w Opolu czy Dariusz Mazurczak z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Damian Pietruska

1- Urząd Miejski w Oleśnie.

Podziel się