W Oleśnie odbył się koncert “Wolność dla Ukrainy”

W Oleśnie odbył się koncert “Wolność dla Ukrainy”

W Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbył się koncert “Wolność dla Ukrainy”, który był skierowany do uchodźców z Ukrainy oraz młodzieży powiatu oleskiego i wszystkich zainteresowanych.

Grupa nieformalna „Działamy aktywnie” w składzie: Ewa Korzeniewska, Anna Małek, Aurelia Dyderska pod patronatem Fundacji Blues Opole uzyskała dofinansowanie w konkursie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Kierunek Nowe FIO 2022.

W związku z tym, iż zostało przyznane dofinansowanie zorganizowaliśmy przedsięwzięcie pn. „Wolność dla Ukrainy”, które było skierowane do uchodźców z Ukrainy oraz dla młodzieży powiatu oleskiego i wszystkich zainteresowanych. Przedsięwzięcie odbyło się w czwartek 7 lipca w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Partnerem przedsięwzięcia był Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie.

Głównym celem przedsięwzięcia była integracja społeczeństwa polskiego i ukraińskich uchodźców wojennych poprzez działania aktywizacyjne.

Podczas przedsięwzięcia uczestnicy mogli skorzystać ze stoisk: Młodzieżowego Centrum Kariery w Oleśnie, Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie, Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie, Starostwa Powiatowego w Oleśnie i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnie. Stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Na stoisku PSSE i Starostwa Powiatowego można było m.in. zbadać sobie pojemność płuc, ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. KP PSP informowała jak udzielać pierwszej pomocy. Przedstawiciele KPP informowali jak ustrzec się przed różnymi niebezpieczeństwami, a Powiatowe Centrum Rodziny udzielało informacji w czym mogą obecnie pomóc uchodźcom. Na stoisku MCK i OSiW można było uzyskać informacje na temat rekrutacji do szkoły podstawowej i średniej oraz o ofertach pracy stałej lub krótkoterminowej.

W sali kominkowej zainteresowani mogli skorzystać z konsultacji z masażystami z firmy AYUGA Gabinet Masażu w Opolu oraz z krótkich masaży relakasacyjno–zdrowotnych. Masaże cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Podczas części artystycznej mieliśmy możliwość podziwiać fenomenalnych artystów m.in. Oliwię Raś, uczestniczkę Hufca Pracy w Kędzierzynie–Koźlu, laureatkę Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Młodzieży OHP oraz uczestniczki Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie Angelikę Olchowską i Wiolettę Kotowicz.

W kolejnej części mieliśmy przyjemność podziwiać występ Zuzanny Galickiej – niesamowita kobieta, cudowna masażystka i rewelacyjna wokalistka z sercem na dłoni, a towarzyszył jej Marcin Juszczyszyn wybitny artysta, gitarzysta, kompozytor. W tym roku wspólnie z zespołem zdobył nagrodę w Debiutach, a była to “Karolinka”. Marcin to również pomysłowy twórca mebli studyjnych, po prostu człowiek orkiestra. W pierwszym utworze towarzyszyła im cudowna, niesamowicie wesoła, 4-letnia artystka ze Lwowa Diana Tarasiwna Markiewicz, która obecnie mieszka w Polsce ze względu na wojnę na Ukrainie.

W przerwie pomiędzy występami wokalnymi mieliśmy również możliwość obejrzeć na scenie niesamowity pokaz masażu z ogniem. Ten fenomenalny pokaz wykonał dla nas masażysta Andrzej Borsuk.

Na zakończenie całego przedsięwzięcia mieliśmy przyjemność gościć na scenie znanego artysty Tomasza „Kowala” Kowalskiego z zespołem. Tomek „KOWAL” Kowalski jest zwycięzcą 4 edycji Must Be The Music, gdzie oczarował wszystkich jury oraz publiczność genialnym wykonaniem piosenki pt.: „Modlitwa III”. Był też odtwórcą roli Ryszarda Riedla wokalisty Dżemu w spektaklu teatralnym pt. „Skazany na bluesa” w reżyserii Arkadiusza Jakubika grany na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach. W czerwcu 2014 roku uległ poważnemu wypadkowi. Po długiej i nieustającej rehabilitacji powraca do śpiewania i koncertowania. Wydał płytę “Za Drzwiami Raju”. Obecnie pracuje nad nowym materiałem.

Publiczność bardzo entuzjastycznie okazywała swój zachwyt występującymi artystami. Rewelacyjne zdjęcia wykonali Barbara Krasuska/Format B i Fundacja Blues Opole.

Artyści zostali obdarowani upominkami wykonanymi przez uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom, artystom, masażystom, fotografom, tym co pomogli przy organizacji całego przedsięwzięcia oraz wspaniałej publiczności.

Liczymy na dalszą owocną współpracę!


Sporządziły: Ewa Korzeniewska, Anna Małek, Aneta Wiatr – Żyta, Arkadiusz Gigiel. Zdjęcia: Format B i Fundacja Blues Opole.

Podziel się