• Home »
  • Informacje »
  • Oto zdobywcy tegorocznych Róż Olesna i medalu “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”

Oto zdobywcy tegorocznych Róż Olesna i medalu “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”

Oto zdobywcy tegorocznych Róż Olesna i medalu “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”

Inauguracja Dni Olesna 2022 była okazją do wręczenia nagród “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” i (co jest nowością) Róż Olesna. Obie nagrody otrzymują mieszkańcy gminy, którzy w wybitny sposób przysłużą się lokalnemu społeczeństwu.

Uroczystość miała miejsce w piątek 22 lipca w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Impreza była również połączona z 30-leciem partnerstwa miast Olesno-Arnsberg.

Wydarzenie muzycznymi akcentami wzbogacili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Oleśnie i Chór OlenSis.

Sylwetki nagrodzonych przedstawiała Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Oto tegoroczni “Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej”:

dsc01868

Gabriela Wiendlocha

Kieruje firmą, która na stałe wpisała się w oblicze oleskiej gastronomii, pielęgnując lokalne dziedzictwo kulinarne. Florystka, żona i mama, wówczas niezwiązana z branżą gastronomiczną i hotelarską, w 1997 r. podjęła się bardzo ambitnego zadania – postanowiła przyjąć wyzwanie i objęła stanowisko dyrektora Hotelu Olesno. Poprzez spójne połączenie umiejętności kulinarnych nabytych już we wczesnych latach młodzieńczych, ze świeżością pomysłów z determinacją oraz otwartością na nowe doświadczenia, umiejętnie zarządzała obiektem aż do 2002 r, kiedy to zdecydowała się na przejęcie go na własność. Położony na wzgórku wśród zieleni Hotel Olesno działa już ponad 25 lat, utrzymując kategorię obiektu 3-gwiazdowego z wyśmienitą bazą kulinarną i ofertą hotelarską wzbogaconą o letni taras i altanę, w którym zjemy pysznie od klasyki po innowacje kulinarne w stylowo zaaranżowanej przestrzeni. Stworzyła miejsce, które tętni energią, koncentruje się nie tylko wokół kuchni, ale także kultury, czy sztuki – jest swoistym centrum życia towarzyskiego, ważnych wydarzeń i dyskusji – staje się więc miejscem, które łączy ludzi w Oleśnie.

A sama spoglądając wstecz uśmiecha się i żartuje, jak to zupełnie nie zdawała sobie sprawy z oczekiwań i próby. Dziś jest przykładem przedsiębiorczości w kobiecym wydaniu, gdzie praca staje się pasją i ogromną częścią życia. Bo przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń…


Stanisław Pokorski

Jest wybitnym oleskim artystą, którego aranżacje plastyczne zdobiły wszystkie ważne uroczystości lokalne m.in.: Jubileusz VIII wieków Olesna, IV Krajową Konferencję „Samorządy RP dla Jana Pawła II”, koncerty Szkoły Muzycznej i Wind Bandu, Dni Olesna, imprezy w Miejskim Domu Kultury i miejscowym Muzeum.

Ukończył wydział grafiki warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, od 1996 r. działał w Klubie Artystów Nieprofesjonalnych przy Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. W 2001 roku powołał Stowarzyszenie Twórców Ziemi Oleskiej, gdzie jako prezes organizował warsztaty malarskie i plenery we współpracy z opolskim i myszkowskim środowiskiem artystów. Od 2015 r. jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Toteż wyjeżdża często na plenery w kraju i zagranicą.

Zaczynał jako dekorator witryn placówek handlowych, parał się malarstwem olejnym, grafiką, projektowaniem graficznym, a obecnie wraz z Jackiem Małeckim prowadzi Pracownię Reklamy. Pracował w szkołach z młodzieżą, wystawiał swoje prace m.in. w Miejskim Domu Kultury, w Oleskiej Bibliotece Publicznej, w Oleskim Muzeum Regionalnym, a także w różnych galeriach i ośrodkach kultury, wystawiał swoje dzieła w Niemczech i na wystawie w Krakowie na EWCS – Europejskim Sympozjum Akwarelistów.

W bieżącym roku jego akwarela prezentowana była we Francji na wystawie Global Art Connection Watercolor Exposition France, gdzie w grupie ponad 2 tys. akwarelistów została wyróżniona certyfikatem wśród 50 najlepszych akwareli o tematyce architektura.

Dzięki swojemu ogromnemu talentowi i pasji przyczynia się do pielęgnowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Oleskiej.


Róże Olesna 2022

Krystyna Sońska

dsc01896Pokochała to miasto, gdy jako absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie w 1958r. przybyła do Olesna. „To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne”. Zasłużyła na to poprzez swoją pracę pedagogiczną i charytatywną. Od 1961 r. uczyła j. rosyjskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. W czasie swojej ponad trzydziestoletniej kariery nauczycielskiej pracowała we wszystkich szkołach średnich na terenie Olesna (w LO, w Zespole Szkół Zawodowych oraz Technikum Rolniczym) a także w Szkole Podstawowej nr 3.

Pracowita, skromna, inteligentna, systematyczna, empatyczna, powszechnie szanowana i lubiana przez nauczycieli, uczniów i rodziców, pełniła jednocześnie funkcję kuratora sądowego przy Sądzie Rejonowym w Oleśnie. Gdy w 1991 r. przeszła na emeryturę zaangażowała się w działalność charytatywną w oleskim Caritasie. Od 10 lat jest przewodniczącą Zespołu Caritas w Oleśnie. Razem z grupą wolontariuszy pomaga ludziom w trudnych sytuacjach życiowych. Realizuje wiele akcji pomocy dla potrzebujących dzieci, młodzieży i rodzin zarówno w kraju jak i zagranicą.

Jest osobą o wyjątkowej wrażliwości na potrzeby ubogich i chorych oraz osób, które zagrożone są wykluczeniem społecznym. Służba w Caritas jest najpiękniejszą formą pomocy drugiemu człowiekowi. Nie dla pieniędzy, ale z potrzeby serca i niezgody na cierpienie innych. Wyraża jedno z najpiękniejszych pragnień serca ludzkiego, aby osoba cierpiąca odczuła, że jest potrzebna.


Bernard Kandora

Związany z Ziemią Oleską i Borkami Wielkimi od urodzenia. 45 lat pracował w Spółdzielczym Zrzeszeniu Kółek Rolniczych w Borkach Wielkich. Od najmłodszych lat związany z  Ochotniczą Strażą Pożarną, bo jako 16–latek rozpoczął swoją działalność w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Od 1985r. jest członkiem Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Oleśnie, jest również wieloletnim członkiem Powiatowego Zarządu OSP. Już czwartą kadencję pełni funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Borkach Wielkich.

Kierowana przez niego jednostka wyróżnia się prężnością i aktywnością, więc należy do Krajowego Sytemu Ratowniczo–Gaśniczego i jest wyposażona w trzy  bojowe samochody strażackie. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji jednostka posiada bardzo dobrą bazę – nowoczesną salę i garaże, które powstały dzięki modernizacji dawnych pawilonów handlowych. Jest bardzo aktywnym działaczem społecznym, podejmuje wiele inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej. Jest bardzo dobrym organizatorem. Dzięki jego działalności sala OSP w Borkach  Wielkich jest bezpiecznym schronieniem dla kolejnych rodzin, które przybyły do nas z Ukrainy. W krótkim czasie nadzorował niezbędne prace remontowe związane przede wszystkim z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb sanitarnych. Ściankami wydzielone zostały mniejsze pomieszczenia, osobne dla każdej rodziny, by zapewnić minimum komfortu i prywatności. Po dzień dzisiejszy koordynuje wszystkie działania zapewniające bezpieczny i godny pobyt naszym gościom  z Ukrainy. Bo strażak jest twardy dla siebie, ale wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka.


Ralf Paul Bittner – burmistrz Arnsbergu

dsc01834Rzecznik budowania współpracy partnerskich miast Olesna i Arsnberga, którego jest burmistrzem od 2018 r. Od dzieciństwa związany z Arnsbergiem, urodził się 27 listopada 1966 r. w dzielnicy Oeventrop. Po ukończeniu Gymnasium Laurentianum w 1986 r. najpierw szkolił się jako technik dentystyczny, a później jako policjant. W latach 1996–1998 studiował w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Nadrenii Północnej-Westfalii, uzyskując tytuł magistra administracji publicznej (Diplom-Verwaltungswirt (FH)). Jest aktywnym członkiem partii SPD – Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, do której wstąpił w 1986 r. i przez sześć lat pełnił funkcję przewodniczącego frakcji SPD w Arsnbergu.

Po rezygnacji burmistrza Arnsberag Hansa-Josefa Vogla w związku z jego przejściem na urząd przewodniczącego okręgu Arnsberg, w 2018 r. odbyły się nowe wybory. W wyniku wyborów uzupełniających został burmistrzem Arnsberga. Prywatnie jest ojcem siedmiorga dzieci. Jego wrażliwość społeczna wyraża się w wielu działaniach, m.in. potępił antysemickie uszkodzenia mienia na tablicach ulicznych w Arnsbergu, osobiście zaangażował się w pomoc dla walczącej Ukrainy, a szczególnie dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Gminie Olesno. W tym celu przyjechał z delegacją z Arnsberga do Olesna, by wręczyć burmistrzowi Sylwestrowi Lewickiemu symboliczne czeki, a także przyjechały do naszego miasta trzy samochody ciężarowe z darami zebranymi w trakcie akcji zorganizowanej przez miasto Arnsberg dla Ukrainy. Wsparcie naszych przyjaciół z Arnsberga to najlepszy dowód na to, że nasze partnerstwo jest żywe i możemy na siebie liczyć w różnych sytuacjach.


*- Opisy nagrodzonych: Urząd Miejski w Oleśnie.

Podziel się