Jak długo trwa ozonowanie po pożarze i dlaczego warto je wykonać?

Jak długo trwa ozonowanie po pożarze i dlaczego warto je wykonać?

Najczęściej pożary wyrządzają spore szkody. Ich skuteczne usunięcie wiąże się nie tylko z traumą, ale również z wielkim wyzwaniem. Trzeba uporać się z widokiem pogorzeliska i uprzątnąć wszystko to, co strawił ogień wraz z powstałą sadzą, która osadza się na podłogach, ścianach i wszystkim tym, co znajduje się w danym miejscu. Pozostaje jeszcze nieprzyjemny i duszący odór spalenizny. Chcąc skutecznie się go pozbyć, konieczne będzie ozonowanie.

Czym jest ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie to metoda, która znajduje swoje zastosowanie w wielu uciążliwych problemach, takich jak:

  • odór stęchlizny,
  • zwalczanie drobnoustrojów,
  • grzybów,
  • pleśni,
  • uciążliwego zapachu po pożarze.

Ozon to potężny utleniacz, z tego też względu idealnie sprawdza się podczas dezynfekcji oraz likwidacji przykrego fetoru. Jest silnie reaktywny, dzięki czemu wnika w struktury cząsteczek, skutecznie je rozbijając i eliminując. Jego niezawodność polega na tym, że jest w stanie dotrzeć w najmniejsze zakamarki, szczeliny, otwory czy przewody wentylacyjne.

ozonowaniepopozarze3

Jakie efekty daje ozonowanie po pożarze?

Ozonowanie po pożarze pozwoli w skuteczny i bezpieczny sposób pozbyć się toksyn. Działanie ozonu zlikwiduje uciążliwy zapach oraz wszelkie zanieczyszczenia. Metoda ta jest niezwykle skuteczna, a zarazem bezpieczna. Warto pamiętać, że ozonowanie musi być przeprowadzane przez profesjonalne firmy, dysponujące wydajnymi generatorami i odpowiednim zabezpieczeniem.

Ozon ma za zadanie usunąć i unieszkodliwić substancje toksyczne, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, w tym także zlikwidować uciążliwy zapach spalenizny. Dużą zaletą tej metody jest fakt, że nie pozostawia substancji wtórnych i jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Po zakończonym ozonowaniu pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć.

W jaki sposób realizowana jest taka usługa?

Jeszcze przed przystąpieniem do ozonowania koniecznie należy usunąć wszystkie przedmioty, które zostały strawione przez ogień. Warto pamiętać, że trzeba to robić, będąc wyposażonym w odpowiednie zabezpieczenie, przede wszystkim dróg oddechowych. Wszechobecna sadza oraz zapach spalenizny stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka, a ich skuteczne pozbycie się, wymaga odpowiednich metod oraz sprzętu, co wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W związku z tym wskazane jest, aby kompleksowe sprzątanie po pożarze, zlecić profesjonalnej firmie. Takie działanie będzie zarówno gwarancją bezpieczeństwa, jak i skuteczności podjętych działań.

Specjaliści usuną sadzę oraz inne zanieczyszczenia, zabezpieczą mienie przed dalszymi szkodami, oczyszczą i sprawdzą urządzenia elektryczne wraz ze sprzętem elektronicznym, a w razie potrzeby wywiozą i zutylizują odpady. Po uprzątnięciu miejsca, pracownicy przystępują do ozonowania po pożarze.

ozonowaniepopozarze2

Ozonowanie odbywa się za pomocą generatorów, które rozstawia się w danym miejscu. Następnie sprzęt uwalnia ozon w dużej ilości tak, aby mógł on wniknąć w głąb ścian i wszelkich zakamarków. W sytuacji, kiedy zapach dymu nadal jest wyczuwany, specjaliści stosują kolejną, tym razem mniejszą dawkę ozonu przez dłuższy czas. Kompleksowe uprzątnięcie pogorzeliska, w zależności od skali zniszczeń, może trwać od 1 do 3 dni.

Dlaczego ozonowanie jest szczególnie polecane w przypadku pożaru?

Pożar pozostawia po sobie zgliszcza, sadzę i trudny do usunięcia odór, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Samo wietrzenie pomieszczeń nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych metod. Ozonowanie jest bardzo skuteczną metodą, doskonale sprawdzającą się w miejscach, gdzie doszło do pożaru. Ozon pozwala na usunięcie szkodliwych substancji, które wytworzyły się w wyniku reakcji ognia z przedmiotami, sprzętami, urządzeniami i innymi elementami znajdującymi się w pomieszczeniu. Dodatkowo pozwoli na eliminację uciążliwego zapachu spalenizny.

Warto mieć na uwadze, że unoszące się w powietrzu toksyny, stanowią poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka, ponadto część z nich może być rakotwórcza. Stąd też konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ciała, w szczególności dróg oddechowych. Co więcej, działanie ozonu nie tylko wyeliminuje uciążliwy zapach i toksyny, ale będzie także skuteczne w pozbyciu się pozostałości związanych z akcją gaśniczą.

Działanie ozonu jest niezwykle skuteczne, a przy tym w pełni bezpieczne. Warto zatem zlecić profesjonalnej firmie Vector kompleksowe uprzątnięcie pogorzeliska.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl


*- Artykuł partnera.

Podziel się