Niemal stuletni oleski dworzec został całkowicie zmodernizowany. Oficjalne otwarcie
We wtorek 9 sierpnia oficjalnie oddany do użytku został oleski dworzec kolejowy. Niszczejący budynek przeszedł gruntowną modernizację, a oprócz podstawowych funkcji, znajdą się w nim mieszkania kryzysowe oraz siedziba straży miejskiej i ośrodka pomocy społecznej.
Pochodzący z 1923 roku budynek przeszedł kompleksową modernizację z poszanowaniem jego historycznego charakteru. Renowacji została poddana elewacja oraz jej detale architektoniczne, takie jak: boniowania, gzymsy czy pilastry. Odtworzono je na wzór historyczny, tak samo jak stolarkę okiennę i drzwiową.
Kompleksowo przebudowano także wnętrze dworca. Na parterze budynku, w centralnej części, mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, ogólnodostępne toalety, lokal na działalność usługową oraz poczekalnia. Nowe są ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.
Dworzec stał się bardziej ekologiczny. Zainstalowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie, docieplono budynek, a także zamontowano stolarkę okienną i drzwiową o niskim stopniu przenikalności cieplnej. Ważnym elementem sprawującym kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody jest system BMS, nadzorujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, także przeciwpożarowe.
Przebudowa dworca została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. Łączny koszt inwestycji wyniósł 11,7 mln złotych. Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm Częstobud Sp. z o.o. z Częstochowy oraz Przedsiębiorstwo Budowlane BUDPOL Sp. z o.o. z Jaskrowa.
– Szczególnie cieszymy się z tych projektów, które w większości są sfinansowane ze źródeł zewnętrznych, tak jak w tym przypadku. Modernizacja dworca kosztowała prawie 12 milionów złotych, więc na pewno nie bylibyśmy jako gmina w stanie samodzielnie ją sfinansowac – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Oprócz podstwawowych funkcji. w dworcu będzie siedziba straży miejskiej i ośrodka pomocy społecznej, a także trzy awaryjne mieszkania, które razem tworzą kilkaset metrów kwadratowych, które przejmie nasz samorząd. Budynek w przyszłym roku obchodziłby stulecie, przez lata średnio wyglądał, nie była to wizytówka naszego miasta. Dzisiaj to nowoczesny, funkcjonalny budynek z nowoczesnymi rozwiązaniami, również dla osób niepełnosprawnych.
Podczas otwarcia dworca poruszono również temat utworzenia nowych połączeń kolejowych.
– Liczymy i będziemy walczyć o kolejne, nowe połączenia kolejowe, aby nasze miasto było dobrze skomunikowane – mówi burmistrz.
Na uroczystość otwarcia dworca po modernizacji przybyli między innymi: Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A., Wojciech Zabłocki, pełnomocnik zarządu PKP S.A. ds. inwestycji, Tadeusz Szulc, dyrektor PKP S.A. OGN we Wrocławiu, Tomasz Witkowski, wicewojeowoda opolski oraz Antoni Duda, poseł RP.
Damian Pietruska
Dla porównania, w galerii postanowiliśmy umieścić również kilka zdjęć z poprzedniej, starszej wersji dworca.
Znów zrobili sobie wyżerkę za naszą kase…
Skąd wiedza czy ta „wyżerka” była finansowana przez miasto a nie generalnego wykonawcę?? Swoją drogą wypominać przy oddawaniu inwestycji za 12 milionów kanapki i kawę to już szczyt trollingu…
„Za naszą kasę” – jestem ciekaw jak ogromny CIT płaci mój przedmówca.
Kurna rumcajs nie gadaj tylko sraj dalej w tunelu za pko
Napis <> od strony ul.dworcowej to z lupą trzeba czytać w porównaniu do starego.
Byłem, oglądałem i jestem pod ogromnym wrażeniem! Mam nadzieję, że wandale nie będą “upiększać” tego dworca.
Byłam dzisiaj tj. 11.08, chciałam kupić bilet na pociąg. A tam kasy nie ma
a biletomat?
Nie widziałam, potrzebowałam 7 biletów, a online można kupić tylko 6. Zależało mi na miejscach obok siebie. Na infolinii polecili zakup w kasie dworca.
Ani kasy biletowej ani biletomatu także bilety u konduktora albo online.