Kiedy potrzebna jest pomoc prawna w sprawie spadkowej?

Kiedy potrzebna jest pomoc prawna w sprawie spadkowej?

Zdarza się, że kwestie dziedziczenia majątku wzbudzają w rodzinie wiele kontrowersji. Aby nie przysparzać sobie stresów związanych z załatwianiem formalności, warto rozważyć zaangażowanie w sprawę profesjonalisty. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sprawach związanych ze spadkiem może pomóc prawnik.

Najprościej rzecz ujmując, sprawy spadkowe mogą dotyczyć nas na dwa sposoby: możemy zostać uwzględnieni w czyimś testamencie jako osoby, którym zostaną przekazane pewne dobra, lub sami możemy taki dokument przygotować, chcąc rozdysponować swoje mienie na wypadek śmierci.

Kto ma prawo do naszego spadku?

Temat spadku i dziedziczenia warto przemyśleć, nawet jeżeli nie dysponuje się majątkiem o milionowej wartości. Jeżeli nie sporządzisz testamentu, dziedziczenie będzie przebiegać zgodnie z porządkiem ustalonym przez Polski Kodeks Cywilny. Według jego zapisów pierwszeństwo do przejęcia spadku mają dzieci i małżonek osoby zmarłej, przy czym część mu przypadająca nie może być mniejsza niż 25% całości. W dalszej kolejności prawo do dziedziczenia przechodzi na: rodziców, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa i innych członków rodziny, a w ostateczności – jeżeli testator nie posiadał żadnych krewnych – trafia do Skarbu Państwa.

Pomoc prawną w sprawie spadkowej znajdziesz na stronie: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-spadek-gdansk/

Kiedy myśleć o napisaniu testamentu?

Na przekór popkulturowym wizjom, w których umierający spadkodawca drżącym głosem dyktuje swoją ostatnią wolę na łożu śmierci, dobrze jest zatroszczyć się o sporządzenie testamentu wcześniej, będąc w pełni zdrowym i gotowym do dopełnienia wszystkich formalności. Dokument ten można przygotować własnoręcznie, bez konieczności udania się do notariusza, jednak jego obecność i poświadczenie z pewnością pomoże uwiarygodnić ostatnią wolę – zwłaszcza jeżeli majątek, który planujemy rozdysponować, jest znaczny i mamy przeczucie, że sposób jego rozdysponowania wzbudzi kontrowersje w rodzinie.

Co zrobić, kiedy dostanie się spadek?

Innym przypadkiem, w którym będziemy zastanawiać się, czy pomoc prawna w sprawie spadkowej jest nam potrzebna, to sytuacja, kiedy to my stajemy się spadkobiorcami lub zobowiązani jesteśmy do zarządzania spadkiem otrzymanym przez osobę małoletnią będącą pod naszą opieką prawną. W takich przypadkach warto zachować czujność, wraz z przyjęciem czyjegoś majątku otrzymujemy zarówno jego dobra materialne, jak i zobowiązania do uregulowania.

Mamy możliwość odmowy przyjęcia spadku, jeżeli podejrzewamy, że może on nam przynieść więcej zmartwień niż korzyści, jednak warto pamiętać, że wtedy przechodzi on na kolejną osobę – zgodnie z kolejnością dziedziczenia.

Kiedy skorzystać z pomocy prawnej?

Jeżeli nie mamy doświadczenia, sprawa jest skomplikowana, albo po prostu nie mamy czasu na załatwianie uciążliwych formalności – warto rozważyć współpracę z adwokatem, który będzie nas reprezentował. W takim przypadku udzielamy mu pełnomocnictwa, a on zyskuje możliwość nie tylko udzielania nam profesjonalnych rad i informacji, ale także reprezentowania nas na sali sądowej, wysyłania pism w naszym imieniu i czuwania nad całą dokumentacją dotyczącą sprawy.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się