• Home »
  • Informacje »
  • Piknik Wojskowy w Oleśnie. Do miasta przyjechało wojsko ze swoim czołgiem, pojazdami i sprzętem

Piknik Wojskowy w Oleśnie. Do miasta przyjechało wojsko ze swoim czołgiem, pojazdami i sprzętem

Piknik Wojskowy w Oleśnie. Do miasta przyjechało wojsko ze swoim czołgiem, pojazdami i sprzętem

Olesno jako jedno z trzech miast w województwie opolskim gościło żołnierzy na pikniku wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego. Dzięki temu w Oleśnie można było zobaczyć kilka ciekawych pojazdów i sprzętów wojskowych oraz porozmawiać z żołnierzami o wielu aspektach wojskowości.

Piknik, który odbył się w niedzielę 14 sierpnia na oleskiej promenadzie, otworzył Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

dsc02654– Olesno jest jednym z trzech miast, w którym odbywają się pikniki wojskowe w naszym województwie. To nie jest przypadek, bo to miasto, które słynie z otwartości na współpracę z wojskiem, które kultywuje tradycje oręża Wojska Polskiego i postawy patriotyczne – mówi wiceminister. – Olesno kształtuje młode pokolenie w duchu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną i za Ojczyznę. Wspiera także organizacje prooobronne, organizacjc harcerskie i klasy mundurowe. Dość powiedzieć, że jedyna, elitarna klasa cyberbezpieczeństwa, która jest w naszym województwie, prowadzona jest właśnie w Oleśnie. Dlaczego to jest ważne, aby brać udział w takich uroczystościach? Dlatego, że raz do roku, my obywatele Rzeczypospolitej, cywile, możemy spojrzeć w oczy naszym żołnierzom i podziękować im swoją obecnością czy uściskiem dłoni.

Na pikniku pojawiły się tłumy oleśnian, ale również mieszkańców okolicznych miejscowości. Największe zainteresowanie wzbudzały sprzęty i pojazdy wojskowe, a można było podziwiać na żywo zewnątrz i wewnątrz takie okazy jak:

• czołg Leopard 2AE PL,

• kołowy transporter opancerzony Rosomak,

• samobieżna prowadnicowa wyrzutnia rakietowa Langusta,

samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad,

• moździerz samobieżny RAK,

• pojazd ewakuacji ratownictwa technicznego Hardun,

• uniwersalny kontenerowy warsztat obsługowo-naprawczy.

dsc02817Podczas wydarzenia można było porozmawiać na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i zawodowej służby wojskowej z praktykami, czyli żołnierzami wojska polskiego. Nie obyło się również bez występów artystycznych: Orkiestry Wojskowej z Krakowa, harcerzy 3. Szczepu Feniks z Olesna, uczniów Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zajączek.

Damian Pietruska

Podziel się