• Home »
  • Informacje »
  • Dwudniowy plener artystyczno-sportowy. Finałem mecz piłki nożnej z oleskimi VIP-ami

Dwudniowy plener artystyczno-sportowy. Finałem mecz piłki nożnej z oleskimi VIP-ami

Dwudniowy plener artystyczno-sportowy. Finałem mecz piłki nożnej z oleskimi VIP-ami

50 osób niepełnosprawnych z dwóch województw: opolskiego i śląskiego spotkało się na dwudniowym jedenastym plenerze artystyczno-sportowym, który odbywał się w Pałacu Pawłowice oraz w hali oleskiego “Ogólniaka”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Słonecznik” w Sowczycach.

Starosta, policjanci, strażacy czy rzecznik nadleśnictwa strzelający wspólnie gole, razem z uczestnikami pleneru? Tak, to już tradycja, że podczas drugiego dnia wydarzenia, w ramach integracji rozgrywany jest wspólny mecz piłki nożnej. Poziom? Nie ma znaczenia, liczy się zabawa w duchu fair play.

dsc03023– Po tych wszystkich latach uczestnicy pleneru zdążyli się z sobą poznać i zaprzyjaźnić i nikt nie wyobraża sobie, żeby nie wystąpić w tym meczu – mówi Katarzyna Balcerzak, dyrektorka Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach. – Plener wrócił po dwóch latach przerwy i wszyscy nie mogli się już doczekać, żeby znowu się spotkać. Przez te jedenaście lat uczestnicy pleneru nabrali pewności siebie, otworzyli się na nowe relacje.

O zgraniu uczestników pleneru, niech świadczy pokaz ćwiczony pierwszego dnia, a zaprezentowany publiczności dnia drugiego. Mimo tak krótkiego czasu, uczestnikom pleneru udało się przygotować spektakl “Anioły i demony”, prowadzony przez Roksanę Tomczyk, który wymagał zgrania i zrozumienia tematu. Publiczność była pod wrażeniem.

dsc03059Pierwszy dzień organizowany jest w Pałacu w Pawłowicach, który kończy się dyskoteką z DJ Dragonem i noclegiem. Ale zanim dojdzie do zabawy, odbywają się warsztaty. Oprócz wspomnianych zajęć tanecznych prowadzonych przez Roksanę Tomczyk, na warsztatach plastycznych powstały przepiękne anioły wykonane techniką decoupage, a wszystko pod okiem instruktorek – Justyny Górok-Jura, Anny Szczepańskiej, Doroty Zyzik i Eweliny Kuzaj.

Warsztaty integracyjne i sportowe poprowadził Rafał Balcerzak, aktywizujące – psycholog Anna Włodarczyk. Ciekawym punktem było także spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie.

Drugi dzień pleneru w Oleśnie skierowany był nie tylko do osób niepełnosprawnych ale również do społeczności lokalnej, podczas którego zaprezentowano wystawę prac plastycznych wykonanych podczas warsztatów plastycznych oraz występ artystyczny. Finałem był mecz intergracyjny (sędziowany przez Zbigniewa Bieniasa), w którym wystąpili zaproszeni goście: Roland Fabianek, starosta oleski, Roman Neugebauer, skarbnik powiatu, Andrzej Wiecha, wieloletni komendant straży, Andrzej Wróbel, komendant straży pożarnej, Mariusz Strzelczak,  dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oleśnie, Dariusz Kowalczyk z Nadleśnictwa Olesno oraz Stanisław Filak i Przemysław Mielczarek z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie.

dsc03131W wydarzeniu wzięły udział niemal wszystkie Środowiskowe Domy Samopomocy, działające w województwie opolskim oraz ŚDS z Lublińca i po raz pierwszy Zakład Aktywności Zawodowej z Kluczborka.

Plener pokazał, że każdy z nas ma jakiś talent, czasem tylko wymaga odkrycia i że chociaż każdy z nas jest nieco inny, to w gruncie rzeczy, jesteśmy do siebie bardzo podobni.

Damian Pietruska

Podziel się