Olescy seniorzy zasłużyli na duży plus. Klub Senior Plus

Olescy seniorzy zasłużyli na duży plus. Klub Senior Plus

W Oleśnie prężnie działa Klub Senior +. O skali jego działania niech świadczą liczby. Szacuje się, że w ostatnich latach we wszystkich zajęciach i imprezach organizowanych lub współorganizowanych przez organizacje pozarządowe, działające w Klubie Senior + brało udział około 3,5 tysiąca osób. 

Klub Senior + przy ulicy Dworcowej w Oleśnie, który wczesniej był Gminnym Ośrodkiem Wsparcia Dziennego,  jest siedzibą organizacji pozarządowych: Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących, Miejskiej Rady Seniorów, Uniwerystetu Trzeciego Wieku czy Stowarzyszenia Integracyjnego “Bądźmy Razem”, które działa dla osób niepełnosprawnych.

Chociaż w klubie działa wiele organizacji, to tak naprawdę jest otwarty dla wszystkich.

dsc03167– Kilka lat temu po remoncie naszego ośrodka, w tym miejscu rozwiktło życie. Do klubu może należeć każda osoba sześćdziesiąt plus, która chciałaby uczestniczyć w zajęciach i po prostu się z nami zintegrować. Można do nas przyjść z każdym problemem – natury materialnej, osobistej czy z poczucia samotności. Jesteśmy również otwarci na wszelkie propozycje współpracy. Nasz klub tętni życiem, organizujemy szereg zajęć, spotkań i imprez. Angażujemy się w różne formy pomocy, takie jak na przykład Szlachetna Paczka. Poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej udzielana jest również u nas pomoc prawna. Poza tym, można zawsze do nas przyjść po prostu się spotkać i wypić kawę – mówi Maria Mitrenga, animatorka osób starszych i przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Oleśnie.

W harmonogramie zajęć można znaleźć: spotkania klubowe, spotkania z książką i poetyckie, lekcje języka niemieckiego, zajęcia rekreacyjne z animatorką, klub kulinarny, terapie uzależnień czy wieczorki taneczne. Klub systematycznie współpracuje z policją, prowadząc zajęcia “Bezpieczny Senior”, pokazując między innymi, jak nie wpaść w pułapki przygotowane przez oszustów wszelakich.

– U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli ktoś chce, może wypełnić sobie grafik zajęciami na cały tydzień. To ważne, żeby na emeryturze być aktywnym, ale z drugiej strony nikogo do niczego nie zmuszamy. Jest całkowita dowolność – mówi Maria Mitrenga.

1661948365309Olescy seniorzy to obieżyświaty. Chętnie wyjeżdżają na wycieczki, czasem lokalnie, po atrakcjach powiatu oleskiego, a czasem na dłuższe, po zaprzyjaźnionych ośrodkach i miastach. Tylko w ostatnim czasie zorganizowane były wycieczki do: Radawia, Borek Wielkich, Zębowic, Dobrodzienia, Krakowa, Opola czy Brzegu. Seniorzy mogli podziwiać również Pałac Sulisław czy zamek w Starych Tarnowicach. Oleśnianie poznali równiez historię Karolinki w Gogolinie.

We wrześniu olescy seniorzy wkraczają do akcji po wakacyjnej przerwie z grafikiem pełnym zajęć. A już 15 września organizują duże wydarzenie – Dzień Integracji Międzypokoleniowej, w którym seniorzy zaproszą do wspólnego spędzenia czasu z młodzieżą, zaprzyjaźnionymi placówkami oraz całą społecznością lokalną.

O działanich oleskiego Klubu Senior+ będziemy informować na bieżąco.

Damian Pietruska

Podziel się