• Home »
  • Informacje »
  • W Prośnie można było spotkać elitę Wojska Polskiego – Camp “Weteran”Prosna 2022

W Prośnie można było spotkać elitę Wojska Polskiego – Camp “Weteran”Prosna 2022

W Prośnie można było spotkać elitę Wojska Polskiego – Camp “Weteran”Prosna 2022

Pokazy sztuk walki wręcz, strzelanie z broni ćwiczebnej oraz opowieść weteranów misji pokojowych o swoich doświadczeniach – to części składowe Camp Weteran, który miał miejsce w niedzielę 11 września w Prośnie.

Jak to się stało, że do liczącej około stu mieszkańców Prosny trafili weterani misji pokojowych, żołnierze Wojska Polskiego czy elitarni komandosi z Lublińca? Wszystko dzięki sołtysowi Damianowi Sobieralskiemu, który brał udział w pięciu misjach pokojowych.

_dsc7737– Chcieliśmy pokazać społeczności lokalnej, jak wyglądają misje pokojowe, ale również zintegrować ludność cywilną z żołnierzami i kształtować postawy proobronne. Z tego względu przeprowadzaliśmy podstawowe szkolenie w strzelaniu z broni ćwiczebnej oraz zaprezentowaliśmy pokaz walki wręcz. Przede wszystkim jednak, można było porozmawiać z żołnierzami o wszystkich aspektach służby, a gościliśmy między innymi komandosów z Lublińca. Zaprosiliśmy także klasy mundurowe z Olesna, Kluczborka i Wielunia, aby pokazać im, że mogą się z nami szkolić, co nic nie kosztuje, wystarczą tylko chęci – mówi Damian Sobieralski.

_dsc7243Na pytania o służbę w wojsku i możliwościach rekrutacji odpowiadali także żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu oraz o swoich działaniach członkowie stowarzyszenia Młodzi i Waleczni Obywatele z Praszki. Szczególnie ciekawe były opowieści weteranów misji pokojowych, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach na tak rozpoznawalnych medialnie misjach jak Irak czy Afganistan, ale także mniej istniejących w świadomości społecznej jak Bośnia i Hercegowina, Kosowo i Czad.

– Może dzięki takim wydarzeniom ktoś zwiąże swoją przyszłość z wojskiem – mówi sołtys Prosny.

Jako główną atrakcję przewidziano loty balonem na ogrzane powietrze. Niestety, niesprzyjająca pogoda uniemożliwiła bezpieczny start balonu, przekreślając plany organizatora.

Organizatorami wydarzenia było sołectwo Prosna oraz Weterani Wojska Polskiego.

Damian Pietruska

Zdjęcia Piotr Domański i ool24.pl

Podziel się