• Home »
  • Informacje »
  • Powiat oleski młodzieżowymi drużynami pożarniczym stoi! Młodzi strażacy otrzymali promesy na zakup sprzętu

Powiat oleski młodzieżowymi drużynami pożarniczym stoi! Młodzi strażacy otrzymali promesy na zakup sprzętu

Powiat oleski młodzieżowymi drużynami pożarniczym stoi! Młodzi strażacy otrzymali promesy na zakup sprzętu

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z 44 jednostek OSP powiatu oleskiego otrzymały promesy, dotyczące dofinasowania, w sumie na kwotę 200 tysięcy złotych.

Oficjalne przekazanie promes odbyło się w poniedziałek 14 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie.  Goście zaproszeni na uroczystość podkreślali świetną pracę ze strażacką młodzieżą w powiecie.

dsc06350– Powiat oleski w ramach tych promes rozbił bank, bo uzyskał dwieście tysięcy złotych, czyli najwięcej, jeśli chodzi o skalę województwa opolskiego. Województwo opolskie ochotniczymi strażami pożarnymi stoi, jako jedne z nielicznych województw w kraju. Ochotnicze straże pożarne w naszym województwem są chlubą i wsparciem dla działań Państwowej Straży Pożarnej. To ważne, że od najmłodszego wieku, a więc od dziecięcych drużyn pożarniczych, zaczynamy przygotowywać narybek strażacki do przejęcia pałeczki po doświadczonych druhach – mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

Druhowie z młodzieżowych drużyn pożarniczych to naturalni zastępcy obecnych strażaków.

dsc06373– To dobra inwestycja w przyszłość. Życzę Wam, żebyście kiedyś przejęli pałeczkę po starszych kolegach. Zebyście w tym mądrym, radosnym, ale również uczącym jak pomagać ludziom, spędzaniu czasu, nasycili się na tyle, żeby później już w dojrzałym wieku zostać ochotnikiem w OSP, a być może nawet zawodowym strażakiem – mówi Violetta Porowska, posłanka Sejmu.

Promesy mogą zostać wykorzystane na zakup sprzętu czy umundurowania.

– Młodzieżowe drużyny pożarnicze to nasza przyszłość i nadzieja. Kiedyś to oni zastąpią nas na naszych stanowiskach. To ważne, aby okazać im wsparcie, szacunek oraz ukierunkować na właściwe tory. Na terenie powiatu oleskiego mamy bardzo liczną grupę młodzieżowych drużyn pożarniczych. Dzisiaj 44 jednostki OSP otrzymały promesę, ale w skład tych jednostek wchodzi więcej drużyn pożarniczych, bo w niektórych jednostkach mamy nawet cztery młodzieżowe drużyny pożarnicze. Promesy można wykorzystać na zakup sprzętu, umundurowania. Obowiązuje wykaz rzeczy, które można zakupić w ramach tych promes, ale to od danej jednostki zależy, co kupi dla siebie, bo oni najlepiej wiedzą, co jest im akurat najbardziej potrzebne – tłumaczy Andrzej Wróbel, komendant powiatowy PSP w Oleśnie.

O niemałych już umiejętnościach młodych strażaków przekonano się pod koniec uroczystości, kiedy to widowiskowy pokaz musztry zaprezentowali najmłodsi z dziecięcej drużyny pożarniczej OSP Radawie.

Damian Pietruska

Podziel się